menu

Strona Główna > Newsy > Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa


Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń o masowe oszustwa podatkowe na dużą skalę i pranie pieniędzy. Przeszukania przeprowadzono m.in. w Societe Generale, BNP Paribas i HSBC zlokalizowanych w Paryżu i dzielnicy finansowej La Defense.

Naloty na banki to efekt pięciu wstępnych dochodzeń, które rozpoczęto w grudniu 2021 roku w związku z podejrzeniem o pranie pieniędzy i podejrzeniami o oszustwa podatkowe związane z wypłatami dywidend. Według oświadczenia francuskiej prokuratury finansowej akcja wymagała kilku miesięcy przygotowań. W przeszukaniach wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy.

Znikające dywidendy

Grupa europejskich mediów w 2018 roku opublikowała wyniki śledztwa w sprawie oszustw podatkowych określanego mianem „Cum-ex Files”. Jego nazwa odnosiła się do handlu akcjami z („cum” po łacinie) i bez („ex”) dywidendy. Podejrzewa się, że kwoty związane z tym procederem sięgały 140 mld EUR w okresie 20 lat.

Wtorkowe naloty są związane z kolejną odsłoną takiego procederu określanego nazwą „cum-cum”. Zdaniem francuskiej prokuratury oszustwo w tym przypadku polega na tym, że zagraniczny akcjonariusz spółki notowanej we Francji tymczasowo przekazuje posiadane przez siebie akcje francuskiej instytucji bankowej, mniej więcej w dniu wypłaty dywidendy. Celem takiego działania jest „uniknięcie zapłaty podatku naliczanego od wypłaconej dywidendy”.

Banki są podejrzewane o działanie w roli pośredników w tym procederze, a nawet pobieranie prowizji od biorących w nim udział inwestorów. Według francuskiej prokuratury bankom grożą kary liczone w miliardach euro.

Surowy wyrok dla niemieckiego prawnika

W grudniu ubiegłego roku niemiecki sąd skazał prawnika Hanno Bergera na osiem lat więzienia za oszustwo podatkowe „cum-ex”, uznając go za winnego trzech zarzutów uchylania się od płacenia podatków.

Sąd uznał, że 72-latek – uważany za głównego organizatora procederu – pomógł w przeprowadzeniu nieuczciwych transakcji w niemieckim banku M.M. Warburg w latach 2007-2013, które kosztowały niemiecki skarb państwa 278 mln EUR. Oprócz kary więzienia sąd nakazał konfiskatę 13,7 mln EUR, które Berger zarobił na tym procederze.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę