menu

Strona Główna > Newsy > Narodowy Bank Szwajcarii z rekordową stratą w 2022 roku

Narodowy Bank Szwajcarii z rekordową stratą w 2022 roku


Rząd Szwajcarii nie otrzyma w tym roku wpłaty Narodowego Banku Szwajcarii za rok 2022. To efekt rekordowej straty, jaką bank centralny odnotował w swej 116-letniej historii.

Według wstępnych danych, Narodowy Bank Szwajcarii spodziewa się, że strata za 2022 rok wyniesie około 132 mld CHF (143 mld USD). To ponad pięciokrotnie więcej od poprzedniego rekordu. Największa część tej straty, 131 mld CHF, wynika z załamania się wyceny dużych zasobów walut obcych, zgromadzonych w efekcie trwających przez dekadę zakupów prowadzonych w celu osłabienia franka.

Wartość rezerw walutowych NBS spadła w ubiegłym roku o około 17%. W grudniu wynosiła 784 mld CHF, co oznacza spadek z poziomu 945 mld CHF notowanego rok wcześniej. Warto jednak zauważyć, że podana suma wciąż przekracza np. PKB Arabii Saudyjskiej. Pozycje we frankach szwajcarskich straciły na wycenie około 1 mld CHF, a zysk na posiadanym złocie wyniósł ok. 400 mln CHF.

Narodowy Bank Szwajcarii dopiero po raz drugi od założenia w 1906 roku musi pominąć roczną wypłatę dla rządu federalnego i władz kantonów. Taka sytuacja zmusza lokalne władze do weryfikacji swoich planów budżetowych.

Trudna sytuacja banków centralnych

Strata poniesiona w 2022 roku przez szwajcarski bank centralny jest wyraźnym przykładem, w jaki sposób otoczenie rosnących stóp procentowych zmieniło finansowe tło działalności banków centralnych oraz wskazuje konsekwencje tego stanu rzeczy.

W strefie euro prezesi krajowych banków centralnych znajdują się pod coraz większą presją, by wyjaśnić, dlaczego wkład do krajowych finansów publicznych z ich działalności zmniejsza się. W Wielkiej Brytanii Bank Anglii nie wpłaca już pieniędzy do kasy publicznej, a zamiast tego otrzymuje pomoc od Skarbu Państwa na pokrycie przewidywanych strat w programie skupu obligacji.

Prywatni akcjonariusze NBS również nie otrzymają dywidendy za 2022 rok. W przeciwieństwie do innych banków centralnych, szwajcarska instytucja jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie, przy czym około połowa akcji należy do sektora publicznego, a reszta do firm i osób prywatnych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
bitcoin btc ai

600 milionów w śmieciach: jeden z pierwszych górników nie odzyska swoich Bitcoinów

Jeden z pierwszych górników Bitcoina od lat stara się odzyskać z wysypiska śmieci dysk twardy ...
ai robot agent ai

Firmy Big Tech szykują „nowy” rodzaj AI. Rewolucja czy kolejny chwyt marketingowy?

Sztuczna inteligencja miała całkowicie zmienić naszą relację z technologią, dodatkowo transformując rynek pracy. Po dwóch ...
USDT - tether

USDT zagrożony banem w UE – czy największy stablecoin zniknie z europejskich giełd już jutro?

Największy na świecie stablecoin – Tether (USDT) – może zostać wykluczony z europejskiego rynku już ...
Przewiń na górę