menu

Strona Główna > Newsy > Narodowy Bank Szwajcarii z rekordową stratą w 2022 roku

Narodowy Bank Szwajcarii z rekordową stratą w 2022 roku


Rząd Szwajcarii nie otrzyma w tym roku wpłaty Narodowego Banku Szwajcarii za rok 2022. To efekt rekordowej straty, jaką bank centralny odnotował w swej 116-letniej historii.

Według wstępnych danych, Narodowy Bank Szwajcarii spodziewa się, że strata za 2022 rok wyniesie około 132 mld CHF (143 mld USD). To ponad pięciokrotnie więcej od poprzedniego rekordu. Największa część tej straty, 131 mld CHF, wynika z załamania się wyceny dużych zasobów walut obcych, zgromadzonych w efekcie trwających przez dekadę zakupów prowadzonych w celu osłabienia franka.

Wartość rezerw walutowych NBS spadła w ubiegłym roku o około 17%. W grudniu wynosiła 784 mld CHF, co oznacza spadek z poziomu 945 mld CHF notowanego rok wcześniej. Warto jednak zauważyć, że podana suma wciąż przekracza np. PKB Arabii Saudyjskiej. Pozycje we frankach szwajcarskich straciły na wycenie około 1 mld CHF, a zysk na posiadanym złocie wyniósł ok. 400 mln CHF.

Narodowy Bank Szwajcarii dopiero po raz drugi od założenia w 1906 roku musi pominąć roczną wypłatę dla rządu federalnego i władz kantonów. Taka sytuacja zmusza lokalne władze do weryfikacji swoich planów budżetowych.

Trudna sytuacja banków centralnych

Strata poniesiona w 2022 roku przez szwajcarski bank centralny jest wyraźnym przykładem, w jaki sposób otoczenie rosnących stóp procentowych zmieniło finansowe tło działalności banków centralnych oraz wskazuje konsekwencje tego stanu rzeczy.

W strefie euro prezesi krajowych banków centralnych znajdują się pod coraz większą presją, by wyjaśnić, dlaczego wkład do krajowych finansów publicznych z ich działalności zmniejsza się. W Wielkiej Brytanii Bank Anglii nie wpłaca już pieniędzy do kasy publicznej, a zamiast tego otrzymuje pomoc od Skarbu Państwa na pokrycie przewidywanych strat w programie skupu obligacji.

Prywatni akcjonariusze NBS również nie otrzymają dywidendy za 2022 rok. W przeciwieństwie do innych banków centralnych, szwajcarska instytucja jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie, przy czym około połowa akcji należy do sektora publicznego, a reszta do firm i osób prywatnych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę