menu

Strona Główna > Newsy > Nastroje rynkowe po nominacji Jerome’a Powella na stanowisko szefa Fed

Nastroje rynkowe po nominacji Jerome’a Powella na stanowisko szefa Fed


Fakt, że nominacja na stanowisko szefa Rezerwy Federalnej jest już przesądzona, może pozwolić amerykańskiemu bankowi centralnemu na nieco ostrzejsze działanie, co może być dodatkowym bodźcem dla przewidywań dotyczących stóp procentowych w pierwszej połowie przyszłego roku.

Już teraz na rynkach nastąpiła znaczna przecena, związana w dużej mierze z faktem, że Lael Brainard – która nie zyskała akceptacji prezydenta Joe Bidena na stanowisko szefa Fed – była postrzegana jako mniej skłonna do zacieśniania polityki niż Jerome Powell. Rozwianie obaw związanych z nominacją może jednak dać Powellowi nieco więcej spokoju i pozwolić na prowadzenie mniej ekspansywnej polityki.

Fed powinien uznać ryzyko inflacji

Mark Cabana, dyrektor ds. strategii amerykańskich stóp procentowych w Bank of America dostrzega możliwość zaostrzenia stanowiska Powella. – Dzisiejsze oświadczenie powinno pozwolić Fed na zmianę i uznanie ryzyka wzrostu inflacji, a także rozpoczęcie dyskusji na temat reakcjipowiedział Cabana w telewizji Bloomberg. Przyznał również, że kierownictwo Fed było nieco ograniczone w związku z niepewnością dotyczącą nominacji.

Cabana zaleca taktyczne działania krótkookresowe. Jego zdaniem, ciągłość, którą zapewnia Powell jest również potencjalnie czynnikiem wpływającym na ścieżkę, którą obierze Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC). Brainard potrzebowałaby trochę czasu, aby oficjalnie przejąć obowiązki, co mogłoby opóźnić wszelkie zmiany.

FOMC w grudniu omówi ograniczenie skupu aktywów

– Nominacja Brainard spowodowałaby opóźnienia. Nominacja Powella daje więcej czasu na ewolucję FOMC w kierunku bardziej restrykcyjnego stanowiska – powiedział Chris Aherns, strateg w Stifel Nicolaus & Co.

Niektórzy decydenci już wykazują chęć działania w tym kierunku. Wiceprzewodniczący Richard Clarida, gubernator Christopher Waller i prezes Fed z St. Louis James Bullard zasygnalizowali w zeszłym tygodniu, że temat szybszego ograniczania skupu aktywów może stanąć już na grudniowym posiedzeniu FOMC. Efektem bardziej restrykcyjnego podejścia Fed może być ograniczenie skupu aktywów oraz podniesienie stóp procentowych, do którego może dojść na początku przyszłego roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę