menu

Strona Główna > Newsy > NatWest ukarany grzywną w wysokości 265 milionów funtów

NatWest ukarany grzywną w wysokości 265 milionów funtów


National West Bank został zobowiązany przez sąd do zapłaty 265 milionów funtów grzywny. Financial Conduct Authority (FCA) postawiło mu zarzut prania brudnych pieniędzy. Wyrok zapadł po tym jak bank przyznał się do winy.

Firma handlująca złotem, podejrzana o pranie brudnych pieniędzy zdeponowała w jednym z oddziałów NatWest kwotę 700 000 funtów w gotówce. Łącznie przestępcy zgromadzili 400 milionów funtów w 50 oddziałach banku. Bank w okresie od 8 listopada 2012 do 23 czerwca 2016 roku nie monitorował działań klienta komercyjnego w sposób wystarczający.

Mark Steward, dyrektor wykonawczy FCA do spraw egzekwowania i nadzoru rynku stwierdził, że:

NatWest jest odpowiedzialny za katalog zaniedbań w sposobie, w jaki monitorował i kontrolował transakcje, które były w oczywisty sposób podejrzane. W połączeniu z poważnymi błędami systemowymi, takimi jak traktowanie depozytów gotówkowych jako czeków, błędy te stworzyły otwarte drzwi dla prania pieniędzy.

Bez banku… pieniądze nie mogłyby być skutecznie prane

W ocenie sądu:

Należy pamiętać, że choć w żaden sposób nie był współwinny prania pieniędzy, które miało miejsce, bank był funkcjonalnie kluczowy. Bez banku i bez jego zaniedbań nie można było skutecznie prać pieniędzy.

Sąd zapewnił, że kara byłaby zdecydowanie wyższa. Została obniżona ze względu na to, że bank przyznał się do winy. Kontrole, których celem jest zapobieganie praniu pieniędzy to istotna część walki z poważnymi przestępstwami, takimi jak na przykład handel narkotykowy.

National Westminster Bank to część grupy NatWest Group. Został założony w 1968 roku. Jest jedną z największych instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii. Bank oferuje szeroką gamę produktów i usług skierowanych do klientów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych. Znajduje się wśród głównych kredytodawców komercyjnych i detalicznych w Wielkiej Brytanii. To pierwszy bank w kraju, który otrzymał zarzuty karne w ramach MLR 2007 FCA.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę