menu

Strona Główna > Newsy > NatWest ukarany grzywną w wysokości 265 milionów funtów

NatWest ukarany grzywną w wysokości 265 milionów funtów


National West Bank został zobowiązany przez sąd do zapłaty 265 milionów funtów grzywny. Financial Conduct Authority (FCA) postawiło mu zarzut prania brudnych pieniędzy. Wyrok zapadł po tym jak bank przyznał się do winy.

Firma handlująca złotem, podejrzana o pranie brudnych pieniędzy zdeponowała w jednym z oddziałów NatWest kwotę 700 000 funtów w gotówce. Łącznie przestępcy zgromadzili 400 milionów funtów w 50 oddziałach banku. Bank w okresie od 8 listopada 2012 do 23 czerwca 2016 roku nie monitorował działań klienta komercyjnego w sposób wystarczający.

Mark Steward, dyrektor wykonawczy FCA do spraw egzekwowania i nadzoru rynku stwierdził, że:

NatWest jest odpowiedzialny za katalog zaniedbań w sposobie, w jaki monitorował i kontrolował transakcje, które były w oczywisty sposób podejrzane. W połączeniu z poważnymi błędami systemowymi, takimi jak traktowanie depozytów gotówkowych jako czeków, błędy te stworzyły otwarte drzwi dla prania pieniędzy.

Bez banku… pieniądze nie mogłyby być skutecznie prane

W ocenie sądu:

Należy pamiętać, że choć w żaden sposób nie był współwinny prania pieniędzy, które miało miejsce, bank był funkcjonalnie kluczowy. Bez banku i bez jego zaniedbań nie można było skutecznie prać pieniędzy.

Sąd zapewnił, że kara byłaby zdecydowanie wyższa. Została obniżona ze względu na to, że bank przyznał się do winy. Kontrole, których celem jest zapobieganie praniu pieniędzy to istotna część walki z poważnymi przestępstwami, takimi jak na przykład handel narkotykowy.

National Westminster Bank to część grupy NatWest Group. Został założony w 1968 roku. Jest jedną z największych instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii. Bank oferuje szeroką gamę produktów i usług skierowanych do klientów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych. Znajduje się wśród głównych kredytodawców komercyjnych i detalicznych w Wielkiej Brytanii. To pierwszy bank w kraju, który otrzymał zarzuty karne w ramach MLR 2007 FCA.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę