menu

Strona Główna > Newsy > NatWest ukarany grzywną w wysokości 265 milionów funtów

NatWest ukarany grzywną w wysokości 265 milionów funtów


National West Bank został zobowiązany przez sąd do zapłaty 265 milionów funtów grzywny. Financial Conduct Authority (FCA) postawiło mu zarzut prania brudnych pieniędzy. Wyrok zapadł po tym jak bank przyznał się do winy.

Firma handlująca złotem, podejrzana o pranie brudnych pieniędzy zdeponowała w jednym z oddziałów NatWest kwotę 700 000 funtów w gotówce. Łącznie przestępcy zgromadzili 400 milionów funtów w 50 oddziałach banku. Bank w okresie od 8 listopada 2012 do 23 czerwca 2016 roku nie monitorował działań klienta komercyjnego w sposób wystarczający.

Mark Steward, dyrektor wykonawczy FCA do spraw egzekwowania i nadzoru rynku stwierdził, że:

NatWest jest odpowiedzialny za katalog zaniedbań w sposobie, w jaki monitorował i kontrolował transakcje, które były w oczywisty sposób podejrzane. W połączeniu z poważnymi błędami systemowymi, takimi jak traktowanie depozytów gotówkowych jako czeków, błędy te stworzyły otwarte drzwi dla prania pieniędzy.

Bez banku… pieniądze nie mogłyby być skutecznie prane

W ocenie sądu:

Należy pamiętać, że choć w żaden sposób nie był współwinny prania pieniędzy, które miało miejsce, bank był funkcjonalnie kluczowy. Bez banku i bez jego zaniedbań nie można było skutecznie prać pieniędzy.

Sąd zapewnił, że kara byłaby zdecydowanie wyższa. Została obniżona ze względu na to, że bank przyznał się do winy. Kontrole, których celem jest zapobieganie praniu pieniędzy to istotna część walki z poważnymi przestępstwami, takimi jak na przykład handel narkotykowy.

National Westminster Bank to część grupy NatWest Group. Został założony w 1968 roku. Jest jedną z największych instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii. Bank oferuje szeroką gamę produktów i usług skierowanych do klientów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych. Znajduje się wśród głównych kredytodawców komercyjnych i detalicznych w Wielkiej Brytanii. To pierwszy bank w kraju, który otrzymał zarzuty karne w ramach MLR 2007 FCA.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę