menu

Strona Główna > Newsy > NBP inwestuje w kontrakty futures na indeksy giełdowe

NBP inwestuje w kontrakty futures na indeksy giełdowe


Dzisiejsze posiedzenie Komisji Finansów Publicznych przyniosło zaskakującą informację. Goszcząca na nim pierwsza wiceprezes NBP – Marta Kightley powiedziała, że polski bank centralny inwestuje w kontrakty futures na indeksy giełdowe z USA i Europy.

Pierwsza zastępczyni prezesa Narodowego Banku Polskiego odpowiadała dziś na pytania ze strony posłów, biorących udział w posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Ostatnie z nich dotyczyło inwestycji dokonywanych przez NBP, w ramach zarządzania rezerwami walutowymi. Marta Kightley odpowiedziała na nie słowami:

Robimy przegląd narzędzi, które stosujemy i w zeszłym roku zarząd NBP podjął decyzję o przyjęciu niewielkiej ekspozycji na rynek akcji poprzez kontrakty futures. To kontrakty na główne indeksy akcji na rynku amerykańskim i europejskim. To jest nowość i to zostało wprowadzone w tym roku – cytuje Bankier.pl.

Różnica pomiędzy akcjami a kontraktami na akcje

Pomimo że nie jest to powszechny trend, na świecie znajdziemy przykłady banków centralnych, które inwestują w akcje. Wśród nich możemy wymienić m.in. Szwajcarię, Japonię i Czechy. „Ekspozycja na rynek akcji poprzez kontrakty futures” jest jednak zupełnie inną rzeczą i wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem.

Kontrakty futures to instrumenty pochodne, które pozwalają spekulować na temat przyszłej ceny aktywów. Są powiązane z instrumentami bazowymi, takimi jak akcje, indeksy lub surowce i mają określoną datę rozliczenia. Jeżeli w momencie wygaśnięcia kontraktu cena instrumentu bazowego jest wyższa niż podczas zakupu – jego posiadacz notuje zyski, a jeśli jest niższa – straty. Ponieważ jest to instrument pochodny, którym „gra się” na bazowym rynku, istnieje tutaj ryzyko, że strata okaże się większa niż zainwestowany kapitał, zwłaszcza w sytuacji nagłego krachu na giełdzie.

Zupełnie inną, ale bardzo ważną kwestią jest to, kto nadzoruje pozycje otwarte na tych instrumentach, decyduje o transakcjach i jaką ma strategię.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę