NBP inwestuje w kontrakty futures na indeksy giełdowe
Dzisiejsze posiedzenie Komisji Finansów Publicznych przyniosÅ‚o zaskakujÄ…cÄ… informacjÄ™. GoszczÄ…ca na nim pierwsza wiceprezes NBP – Marta Kightley powiedziaÅ‚a, że polski bank centralny inwestuje w kontrakty futures na indeksy gieÅ‚dowe z USA i Europy.
Pierwsza zastępczyni prezesa Narodowego Banku Polskiego odpowiadała dziś na pytania ze strony posłów, biorących udział w posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Ostatnie z nich dotyczyło inwestycji dokonywanych przez NBP, w ramach zarządzania rezerwami walutowymi. Marta Kightley odpowiedziała na nie słowami:
Robimy przeglÄ…d narzÄ™dzi, które stosujemy i w zeszÅ‚ym roku zarzÄ…d NBP podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o przyjÄ™ciu niewielkiej ekspozycji na rynek akcji poprzez kontrakty futures. To kontrakty na główne indeksy akcji na rynku amerykaÅ„skim i europejskim. To jest nowość i to zostaÅ‚o wprowadzone w tym roku – cytuje Bankier.pl.
Różnica pomiędzy akcjami a kontraktami na akcje
Pomimo że nie jest to powszechny trend, na Å›wiecie znajdziemy przykÅ‚ady banków centralnych, które inwestujÄ… w akcje. WÅ›ród nich możemy wymienić m.in. SzwajcariÄ™, JaponiÄ™ i Czechy. „Ekspozycja na rynek akcji poprzez kontrakty futures” jest jednak zupeÅ‚nie innÄ… rzeczÄ… i wiąże siÄ™ ze znacznie wyższym ryzykiem.
Kontrakty futures to instrumenty pochodne, które pozwalajÄ… spekulować na temat przyszÅ‚ej ceny aktywów. SÄ… powiÄ…zane z instrumentami bazowymi, takimi jak akcje, indeksy lub surowce i majÄ… okreÅ›lonÄ… datÄ™ rozliczenia. Jeżeli w momencie wygaÅ›niÄ™cia kontraktu cena instrumentu bazowego jest wyższa niż podczas zakupu – jego posiadacz notuje zyski, a jeÅ›li jest niższa – straty. Ponieważ jest to instrument pochodny, którym „gra siÄ™” na bazowym rynku, istnieje tutaj ryzyko, że strata okaże siÄ™ wiÄ™ksza niż zainwestowany kapitaÅ‚, zwÅ‚aszcza w sytuacji nagÅ‚ego krachu na gieÅ‚dzie.
Zupełnie inną, ale bardzo ważną kwestią jest to, kto nadzoruje pozycje otwarte na tych instrumentach, decyduje o transakcjach i jaką ma strategię.