menu

Strona Główna > Newsy > Negocjacje Chin i USA w kwestiach współpracy regulacyjnej

Negocjacje Chin i USA w kwestiach współpracy regulacyjnej


Rozpoczęły się rozmowy chińskiego regulatora i amerykańskich władz dotyczące inspekcji chińskich spółek notowanych na giełdzie w USA. Negocjacje mogą powstrzymać wycofanie tych firm z giełdy amerykańskiej po latach nieprzestrzegania przepisów.

Amerykański organ nadzoru, Rada Nadzoru nad Rachunkowością Spółek Publicznych (PCAOB) opublikowała w piątek raport, w którym stwierdziła, że:

PCAOB nie jest w stanie całkowicie sprawdzić lub zbadać zarejestrowanych firm zajmujących się rachunkowością publiczną z siedzibą w Chinach kontynentalnych i Hongkongu, ze względu na stanowisko zajmowane przez władze na tych rynkach. Jesteśmy zainteresowani relacjami z władzami [chińskimi], które ułatwią dostęp niezbędny do nadzorowania firm audytorskich zarejestrowanych w PCAOB w Chinach kontynentalnych i Hongkongu.

Zgodnie z PCAOB, obecnie na kontrolę oczekuje siedem przedsiębiorstw księgowych z Chin kontynentalnych oraz osiem firm z Hongkongu. PCAOB podkreśla także, że konieczny jest spójny dostęp do prac audytowych we wszystkich jurysdykcjach. W przypadku kiedy obecna sytuacja nie zostanie rozwiązana, wówczas PCAOB będzie zmierzało do usunięcia chińskich emitentów z giełdy.

Niedługo po tym raporcie PCAOB, Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych wydała swoje oświadczenie. Stwierdziła, że odpowiedni regulatorzy Chin i USA podjęli już negocjacje dotyczące współpracy regulacyjnej. Komisja stwierdziła:

Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów z władzami USA w każdej chwili. Dopóki obie strony przyjmą podejście oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, które jest zgodne z praktyką międzynarodową, obie strony mogą znaleźć drogę, która spełni wymogi regulacyjne obu stron w celu ochrony interesów globalnych inwestorów i rozwoju rynków kapitałowych obu krajów.

Chiny od dawna odmawiały amerykańskim organom nadzoru papierów wartościowych możliwości kontrolowania audytów finansowych chińskich spółek notowanych na giełdzie w USA. Argumentem Chin był obowiązek dochowania tajemnicy państwowej.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę