menu

Strona Główna > Newsy > Negocjacje Chin i USA w kwestiach współpracy regulacyjnej

Negocjacje Chin i USA w kwestiach współpracy regulacyjnej


Rozpoczęły się rozmowy chińskiego regulatora i amerykańskich władz dotyczące inspekcji chińskich spółek notowanych na giełdzie w USA. Negocjacje mogą powstrzymać wycofanie tych firm z giełdy amerykańskiej po latach nieprzestrzegania przepisów.

Amerykański organ nadzoru, Rada Nadzoru nad Rachunkowością Spółek Publicznych (PCAOB) opublikowała w piątek raport, w którym stwierdziła, że:

PCAOB nie jest w stanie całkowicie sprawdzić lub zbadać zarejestrowanych firm zajmujących się rachunkowością publiczną z siedzibą w Chinach kontynentalnych i Hongkongu, ze względu na stanowisko zajmowane przez władze na tych rynkach. Jesteśmy zainteresowani relacjami z władzami [chińskimi], które ułatwią dostęp niezbędny do nadzorowania firm audytorskich zarejestrowanych w PCAOB w Chinach kontynentalnych i Hongkongu.

Zgodnie z PCAOB, obecnie na kontrolę oczekuje siedem przedsiębiorstw księgowych z Chin kontynentalnych oraz osiem firm z Hongkongu. PCAOB podkreśla także, że konieczny jest spójny dostęp do prac audytowych we wszystkich jurysdykcjach. W przypadku kiedy obecna sytuacja nie zostanie rozwiązana, wówczas PCAOB będzie zmierzało do usunięcia chińskich emitentów z giełdy.

Niedługo po tym raporcie PCAOB, Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych wydała swoje oświadczenie. Stwierdziła, że odpowiedni regulatorzy Chin i USA podjęli już negocjacje dotyczące współpracy regulacyjnej. Komisja stwierdziła:

Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów z władzami USA w każdej chwili. Dopóki obie strony przyjmą podejście oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, które jest zgodne z praktyką międzynarodową, obie strony mogą znaleźć drogę, która spełni wymogi regulacyjne obu stron w celu ochrony interesów globalnych inwestorów i rozwoju rynków kapitałowych obu krajów.

Chiny od dawna odmawiały amerykańskim organom nadzoru papierów wartościowych możliwości kontrolowania audytów finansowych chińskich spółek notowanych na giełdzie w USA. Argumentem Chin był obowiązek dochowania tajemnicy państwowej.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę