menu

Strona Główna > Newsy > Niemcy chcą zwiększyć uprawnienia BaFin

Niemcy chcą zwiększyć uprawnienia BaFin


Po skandalu związanym z firmą Wirecard, który odbił się w Niemczech szerokim echem, minister finansów Olaf Scholz powiedział, że potrzebna jest zmiana krajowego sytemu nadzoru finansowego.

W wywiadzie opublikowanym w tygodniu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Scholz stwierdził, że chce zwiększyć uprawnienia BaFin, który reguluje niemiecki rynek finansowy. Jego zdaniem instytucja powinna mieć m.in. prawo do przeprowadzania niezapowiedzianych kontroli w dowolnym momencie.

Scholz zaproponował również, aby BaFin nadzorował duże firmy przetwarzające płatności, mimo że nie zawsze należą one do kategorii instytucji finansowych. Zdaniem ministra warto też rozważyć, by firmy częściej zmieniały zewnętrznych audytorów. Wirecard AG znalazła się w centrum uwagi, gdy w ubiegłym miesiącu okazało się, że firma nie może doszukać się 1,9 mld EUR. Po ujawnieniu tego faktu z firmy bez słowa wyjaśnienia odszedł prezes Markus Braun.

Sprawa Wirecard

Wirecard twierdziła, że pieniądze trafiły do dwóch azjatyckich banków, ale audytor, spółka EY, przekonywała, że nie może namierzyć gotówki, a dokumenty wskazujące na te przelewy wydają się fałszywe. Oba wspomniane banki, Bank of Philippine Islands i BDO Unibank Inc., odcięły się od współpracy z Wirecard. Pod koniec czerwca kontrolę nad rachunkowością Wirecard przejął BaFin. Decyzję tłumaczono niedociągnięciami po stronie EY należącej do wielkiej czwórki globalnych firm audytorskich.

Problemy firmy płatniczej odbiły się szerokim echem w niemieckiej gospodarce i nie tylko. Głos w tej sprawie zabrał nawet rzecznik kanclerz Angeli Merkel, który stwierdził, że jest to skandal bez precedensu w świecie finansów. Nie brakuje również głosów zarzucających BaFin opieszałość, gdyż doniesienia o nieprawidłowościach w Wirecard pojawiały się już od kilku lat.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (18.05): 24Trading, Solutions Markets, Olymp Trade…

Na liście ostrzeżeń pojawili się: 24Trading - www.24trading.co MangroupFX - www.mangroupfx.com Investigram - fr.investigram.com SKYWAY/NEEW ...
Czytaj dalej
broker pepperstone ostrzega przed oszustami

Pepperstone zmienia wymagania dla klientów korzystających z MT4/MT5

Broker Pepperstone, działający na rynku Forex i CFD, wprowadza istotne zmiany w warunkach handlowych, szczególnie ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Ożywienie gospodarcze w Chinach wciąż niezrównoważone

Kwietniowy wzrost gospodarczy Chin pozostawał niezrównoważony, a jego głównymi motorami były eksport i rynek nieruchomości ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (17.05): AgeFX, Goldstein, UnixBroker…

Na liście ostrzeżeń pojawili się: AgeFX - www.agefx.io Goldstein - www.goldstein-invest.com CapitalPartnerOnline - www.capital-partnersonline.com TopEpargne ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę