menu

Strona Główna > Newsy > Nominacja Omarovej na Kontrolera Waluty wycofana na jej wniosek

Nominacja Omarovej na Kontrolera Waluty wycofana na jej wniosek


Prezydent Stanów Zjednoczonych J. Biden wycofał nominację Saule Omarovej jako kandydata na Kontrolera Waluty w Departamencie Skarbu. Powodem wycofania jest m.in. krytyka ze strony republikańskich senatorów na temat jej pochodzenia oraz umiarkowane poparcie Demokratów.

W oświadczeniu o wycofaniu nominacji J. Biden pochwalił jej fachową wiedzę na temat regulacji finansowych:

Jako silny orędownik konsumentów i zagorzały obrońca bezpieczeństwa i solidności naszego systemu finansowego, Saule wniosłaby bezcenny wgląd i perspektywę do naszej ważnej pracy na rzecz narodu amerykańskiego.

Prezydent skrytykował natomiast niewłaściwe ataki osobiste, których dopuszczono się po jej nominacji.

Seule Omarova to trzecia kandydatka wycofana przez prezydenta J. Bidena. Wcześniej wycofano już nominację Neery Tanden na stanowisko szefa Biura Zarządzania Budżetu oraz nominację Davida Chipmana na stanowisko szefa Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (ATF).

Republikanie krytykują nominację

Nominacja Seule od początku spotkała się z krytyką republikanów. Powoływali się na jej wcześniejsze wypowiedzi oraz treść jej prac naukowych. Jedna z jej prac naukowych wzywała do rozbicia dużych banków. Republikanie wskazywali, iż zmierza ona do dokonania radykalnych zmian w podstawowej architekturze oraz w dynamice współczesnych finansów.

„Rosyjskie” korzenie kandydatki

Seule Omarova urodziła się w Kazachstanie w czasach, kiedy był on częścią Związku Radzieckiego. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Państwowym w Moskwie. W 1991 roku Seule wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i podjęła pracę na stanowisku prawnika do spraw finansowych. W czasie rządów G. W. Busha była specjalnym doradcą podsekretarza do spraw finansów krajowych. Następnie zajęła się działalnością naukową. Prezydent J. Biden we wrześniu 2021 roku nominował ją na stanowisko Kontrolera Waluty w Departamencie Skarbu. Ostatecznie Seule Omarova złożyła wniosek o wycofanie nominacji.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę