menu

Strona Główna > Newsy > Nowozelandzka FMA wskazuje na wzrost liczby oszustw

Nowozelandzka FMA wskazuje na wzrost liczby oszustw


Financial Markets Authority (FMA) regulująca rynek finanssowy Nowej Zelandii poinformowała, że w czasie pandemii COVID-19 aż 20% mieszkańców kraju było celem oszustów finansowych. Oszuści najczęściej podszywają się pod podmioty legalnie działające w Nowej Zelandii.

W okresie od 1 kwietnia do 5 listopada bieżącego roku FMA opublikowała 61 ostrzeżeń o oszustwach inwestycyjnych. Jest to liczba o wiele wyższa od liczby ostrzeżeń publikowanych w podobnym okresie ubiegłego roku. 34% wszystkich ostrzeżeń (21) dotyczy podszywania się pod inne podmioty. Oszuści wykorzystują do tego fałszywe strony internetowe i profile w mediach społecznościowych korzystające z nazw i znaków graficznych legalnych podmiotów. Wśród oszustw były też takie, których organizatorzy podawali się za pracowników FMA.

Liam Mason, dyrektor ds. regulacji FMA, przyznał, że organ nieustannie musi zachowywać czujność, aby wykrywać oszustwa skierowane przeciwko mieszkańcom Nowej Zelandii. Problem jednak polega na tym, że w miejscu jednego zlikwidowanego oszustwa pojawia się kilka nowych. Trudność stanowi również fakt, że większość oszustw dokonywana jest spoza granic kraju.

Pandemia sprzyja działalności oszustów

FMA regularnie ostrzega mieszkańców kraju i zaleca dużą ostrożność, w szczególności w przypadku inwestycji obiecujących bardzo wysokie stopy zwrotu. Zdaniem Masona, najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego sceptycyzmu w odniesieniu do pozornie korzystnych okazji inwestycyjnych. Oszuści wykorzystują szereg technik i schematów działania, jednak do najpopularniejszych należą oszustwa kryptowalutowe. Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują oszustwa związane z oprogramowaniem pomagającym w inwestowaniu i akcjami.

Problem oszustw w okresie pandemii narasta na całym świecie i wielu regulatorów informuje o dużym wzroście nielegalnej działalności. Wiele lokalnych organów nadzorczych w Wielkiej Brytanii wskazuje m.in., że oszuści często próbują wykorzystać strach ludzi przed koronawirusem.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę