menu

Strona Główna > Newsy > Nowozelandzka FMA wskazuje na wzrost liczby oszustw

Nowozelandzka FMA wskazuje na wzrost liczby oszustw


Financial Markets Authority (FMA) regulująca rynek finanssowy Nowej Zelandii poinformowała, że w czasie pandemii COVID-19 aż 20% mieszkańców kraju było celem oszustów finansowych. Oszuści najczęściej podszywają się pod podmioty legalnie działające w Nowej Zelandii.

W okresie od 1 kwietnia do 5 listopada bieżącego roku FMA opublikowała 61 ostrzeżeń o oszustwach inwestycyjnych. Jest to liczba o wiele wyższa od liczby ostrzeżeń publikowanych w podobnym okresie ubiegłego roku. 34% wszystkich ostrzeżeń (21) dotyczy podszywania się pod inne podmioty. Oszuści wykorzystują do tego fałszywe strony internetowe i profile w mediach społecznościowych korzystające z nazw i znaków graficznych legalnych podmiotów. Wśród oszustw były też takie, których organizatorzy podawali się za pracowników FMA.

Liam Mason, dyrektor ds. regulacji FMA, przyznał, że organ nieustannie musi zachowywać czujność, aby wykrywać oszustwa skierowane przeciwko mieszkańcom Nowej Zelandii. Problem jednak polega na tym, że w miejscu jednego zlikwidowanego oszustwa pojawia się kilka nowych. Trudność stanowi również fakt, że większość oszustw dokonywana jest spoza granic kraju.

Pandemia sprzyja działalności oszustów

FMA regularnie ostrzega mieszkańców kraju i zaleca dużą ostrożność, w szczególności w przypadku inwestycji obiecujących bardzo wysokie stopy zwrotu. Zdaniem Masona, najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego sceptycyzmu w odniesieniu do pozornie korzystnych okazji inwestycyjnych. Oszuści wykorzystują szereg technik i schematów działania, jednak do najpopularniejszych należą oszustwa kryptowalutowe. Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują oszustwa związane z oprogramowaniem pomagającym w inwestowaniu i akcjami.

Problem oszustw w okresie pandemii narasta na całym świecie i wielu regulatorów informuje o dużym wzroście nielegalnej działalności. Wiele lokalnych organów nadzorczych w Wielkiej Brytanii wskazuje m.in., że oszuści często próbują wykorzystać strach ludzi przed koronawirusem.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

hong kong

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...
nalot oplicji w indiach

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...
ekspert kryptowalut

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
financial conduct authority

Kube Trading – SCAM Forex, który zdefraudował 13,5 mln zł

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wszczął postępowanie sądowe przeciwko Lee Steven Maggs, oskarżając go o ...
Przewiń na górę