menu

Strona Główna > Newsy > NSA oddalił skargę XTB na decyzję KNF

NSA oddalił skargę XTB na decyzję KNF


Na posiedzeniu, które odbyło się 28 lutego 2023 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną, wniesioną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę wniesioną przez spółkę X-Trade Brokers (XTB) od decyzji nakładającej na brokera karę w wysokości 9,9 mln PLN.

Komisja Nadzoru Finansowego w 2018 nałożyła karę na XTB za naruszenie m. in. art. 83a ust. 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, w związku ze świadczeniem usług maklerskich bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta. Szerzej o nałożeniu kary pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Odwołania XTB nie przyniosły rezultatu

Przypomnijmy, że zdaniem KNF broker od 1 stycznia 2014 do 31 maja 2015 stosował niesymetryczne ustawienie parametru deviation w ramach egzekucji zleceń klientów w modelu instant w sposób, który skutkował tym, że realizował zlecenia klientów w przypadku zmiany ceny danego instrumentu finansowego w sposób korzystny dla XTB, a odrzucał powyżej ustalonego parametru zlecenia klientów w przypadku zmiany ceny w sposób dla klienta korzystny, a niekorzystny dla XTB.

Ponadto XTB SA stosowała parametr delay wobec wyselekcjonowanej grupy klientów, podlegających obserwacji przez Dział Tradingu, jako narzędzie służące dodatkowej weryfikacji ceny w złożonych przez nich zleceniach, powodujące wstrzymywanie egzekucji zleceń takich klientów na czas określony tym parametrem wyrażony w milisekundach.

Spółka XTB odwołała się wówczas od decyzji KNF do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednak sąd w 2019 roku oddalił jej skargę. Broker twierdził, że nie zgadza się z uwagami KNF i złożył obszerne zastrzeżenia merytoryczne i prawne oraz szczegółowe analizy, które miały wskazywać na brak podstaw do uwag przedstawionych w protokole po przeprowadzonej kontroli. Szerzej o odrzuceniu skargi XTB pisaliśmy tutaj.

 

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę