menu

Strona Główna > Newsy > Obecne zapasy oleju napędowego w USA wystarczą tylko na 25 dni

Obecne zapasy oleju napędowego w USA wystarczą tylko na 25 dni


Według informacji Energy Information Administration, Stany Zjednoczone stoją w obliczu kryzysu związanego z olejem napędowym. Popyt na ON wzrasta przed zimą, a obecne zapasy wystarczą jedynie na 25 dni.

Dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej Brian Deese powiedział telewizji Bloomberg, że zapasy oleju napędowego są „niedopuszczalnie niskie” i „wszystkie opcje są na stole”, aby zwiększyć podaż i obniżyć ceny. Jednakże wiele wskazuje na to, że administracja prezydenta Joe Bidena w tak trudnej sytuacji dysponuje niewielkim polem manewru, aby zapewnić stałe dostawy w długim okresie.

Wysoki popyt na olej napędowy

W przeciwieństwie do benzyny i paliwa lotniczego, popyt na olej napędowy odbudował się po pandemii w znacznie szybszym tempie. Olej napędowy jest wykorzystywany do transportu towarów, a także napędzania pojazdów i sprzętu budowlanego, rolniczego i wojskowego. W 2021 roku sam amerykański sektor transportowy zużył 46,82 mld galonów, czyli 1,11 mld baryłek paliwa (głównie oleju napędowego) – średnio około 128 mln galonów dziennie.

Wyższy popyt na olej napędowy sprawia, że handlowcy płacą więcej za dostawy natychmiastowe niż długoterminowe i oczekują, że ceny spadną w przyszłości – jest to struktura rynku spadkowego znana jako „backwardation”. Oznacza to również, że dla dostawców bardziej opłacalna jest sprzedaż teraz.

Latem rynek zazwyczaj przechodzi w „contango” – przeciwieństwo backwardation, gdzie popyt jest niższy, a dostawcy gromadzą zapasy w oczekiwaniu na wyższe ceny w przyszłości. Jednak silny popyt krajowy i międzynarodowy, kurczące się krajowe zdolności rafinacyjne oraz sankcje na import ropy z Rosji sprawiły, że sytuacja na rynku oleju napędowego przez cały rok była napięta.

Rezerwy Fed mogą wystarczyć tylko na 6 godzin

Jeśli zapasy oleju napędowego będą nadal spadać bez interwencji rządu, wpływ na koszty transportu towarów może jeszcze bardziej podnieść inflację. Deese podkreślił, że Fed ma pewne narzędzia, aby wzmocnić podaż oleju napędowego, w tym żelazną rezerwę, która obejmuje milion baryłek oleju napędowego do wykorzystania w przypadku zakłóceń w dostawach.

Washington Post donosi jednak, że zapotrzebowanie na olej napędowy jest tak duże, że gdyby milion baryłek z rezerwy Fed trafiło na rynek, zostałyby one wyczerpane w mniej niż sześć godzin.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę