menu

Strona Główna > Newsy > Obecne zapasy oleju napędowego w USA wystarczą tylko na 25 dni

Obecne zapasy oleju napędowego w USA wystarczą tylko na 25 dni


Według informacji Energy Information Administration, Stany Zjednoczone stoją w obliczu kryzysu związanego z olejem napędowym. Popyt na ON wzrasta przed zimą, a obecne zapasy wystarczą jedynie na 25 dni.

Dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej Brian Deese powiedział telewizji Bloomberg, że zapasy oleju napędowego są „niedopuszczalnie niskie” i „wszystkie opcje są na stole”, aby zwiększyć podaż i obniżyć ceny. Jednakże wiele wskazuje na to, że administracja prezydenta Joe Bidena w tak trudnej sytuacji dysponuje niewielkim polem manewru, aby zapewnić stałe dostawy w długim okresie.

Wysoki popyt na olej napędowy

W przeciwieństwie do benzyny i paliwa lotniczego, popyt na olej napędowy odbudował się po pandemii w znacznie szybszym tempie. Olej napędowy jest wykorzystywany do transportu towarów, a także napędzania pojazdów i sprzętu budowlanego, rolniczego i wojskowego. W 2021 roku sam amerykański sektor transportowy zużył 46,82 mld galonów, czyli 1,11 mld baryłek paliwa (głównie oleju napędowego) – średnio około 128 mln galonów dziennie.

Wyższy popyt na olej napędowy sprawia, że handlowcy płacą więcej za dostawy natychmiastowe niż długoterminowe i oczekują, że ceny spadną w przyszłości – jest to struktura rynku spadkowego znana jako „backwardation”. Oznacza to również, że dla dostawców bardziej opłacalna jest sprzedaż teraz.

Latem rynek zazwyczaj przechodzi w „contango” – przeciwieństwo backwardation, gdzie popyt jest niższy, a dostawcy gromadzą zapasy w oczekiwaniu na wyższe ceny w przyszłości. Jednak silny popyt krajowy i międzynarodowy, kurczące się krajowe zdolności rafinacyjne oraz sankcje na import ropy z Rosji sprawiły, że sytuacja na rynku oleju napędowego przez cały rok była napięta.

Rezerwy Fed mogą wystarczyć tylko na 6 godzin

Jeśli zapasy oleju napędowego będą nadal spadać bez interwencji rządu, wpływ na koszty transportu towarów może jeszcze bardziej podnieść inflację. Deese podkreślił, że Fed ma pewne narzędzia, aby wzmocnić podaż oleju napędowego, w tym żelazną rezerwę, która obejmuje milion baryłek oleju napędowego do wykorzystania w przypadku zakłóceń w dostawach.

Washington Post donosi jednak, że zapotrzebowanie na olej napędowy jest tak duże, że gdyby milion baryłek z rezerwy Fed trafiło na rynek, zostałyby one wyczerpane w mniej niż sześć godzin.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę