menu

Strona Główna > Newsy > Olbrzymia piramida finansowa zlikwidowana na Ukrainie

Olbrzymia piramida finansowa zlikwidowana na Ukrainie


Według śledztwa w organizację piramidy zamieszane jest ponad 20 osób i ponad 100 kontrolowanych przez nie podmiotów prawnych. Aktywa pochodzące z przestępczej działalności to ponad 250 mln dolarów.

Organizator piramidy oraz jego współpracownicy prowadzili szeroko zakrojoną kampanię reklamową, która miała na celu przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów. W komunikacie na stronie ukraińskiej prokuratury napisano, że poszkodowani pochodzili w większości z mniej uprzywilejowanych grup społecznych i przestępcy wykorzystywali ich niski poziom wiedzy finansowej.

Ofiary były mamione obietnicami osiągnięcia wysokich odsetek, na które fundusz miał zarabiać poprzez inwestowanie w niewymienioną z nazwy instytucję. Jak zaznaczono, nie była ona spółką, którą można zaklasyfikować jako działającą na rynku finansowym. Śledczy ujawnili, że przestępcy posługiwali się m.in. kontami bankowymi organizacji charytatywnej. Następnie przejmowali fundusze i prali je poprzez zakup różnych dóbr.

Przejęty majątek

W celu legalizacji wyłudzonych środków, organizatorzy piramidy wykorzystywali je kupując rozmaite przedmioty, budynki i działki. Ukraińska prokuratura wymienia, że na ich liście zakupów znalazła się wyspa na Dnieprze, 18 luksusowych SUV-ów (każdy o wartości 100 tys. dolarów), biżuteria i nieruchomości – wszystko warte łącznie ponad 250 mln dolarów.

W wyniku 48 przeszukań w Kijowie, Odessie i obwodzie Winnickim skonfiskowano sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, dokumentację oraz inne przedmioty, które posłużą jako dowody w sprawie.

Rozbicia piramidy dokonała ukraińska prokuratura, Główny Wydział Śledczy Ukraińskiej Policji Narodowej oraz specjalna jednostka SBU, prowadząca sprawy związane z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, obecnie rozwiązywana jest kwestia środków zapobiegawczych, które mają zostać nałożone na podejrzanych. Przypomniano przy tym o obowiązującym w ukraińskim prawie domniemaniu niewinności, aż do czasu zatwierdzenia wyroku skazującego.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote dołącza do ekosystemu oneZero

Na tle nieporównywalnego roku upływającego pod znakiem globalnych wydarzeń i bezprecedensowych wolumenów obrotu, krajobraz instytucjonalnego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę