menu

Strona Główna > Newsy > Olbrzymia piramida finansowa zlikwidowana na Ukrainie

Olbrzymia piramida finansowa zlikwidowana na Ukrainie


Według śledztwa w organizację piramidy zamieszane jest ponad 20 osób i ponad 100 kontrolowanych przez nie podmiotów prawnych. Aktywa pochodzące z przestępczej działalności to ponad 250 mln dolarów.

Organizator piramidy oraz jego współpracownicy prowadzili szeroko zakrojoną kampanię reklamową, która miała na celu przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów. W komunikacie na stronie ukraińskiej prokuratury napisano, że poszkodowani pochodzili w większości z mniej uprzywilejowanych grup społecznych i przestępcy wykorzystywali ich niski poziom wiedzy finansowej.

Ofiary były mamione obietnicami osiągnięcia wysokich odsetek, na które fundusz miał zarabiać poprzez inwestowanie w niewymienioną z nazwy instytucję. Jak zaznaczono, nie była ona spółką, którą można zaklasyfikować jako działającą na rynku finansowym. Śledczy ujawnili, że przestępcy posługiwali się m.in. kontami bankowymi organizacji charytatywnej. Następnie przejmowali fundusze i prali je poprzez zakup różnych dóbr.

Przejęty majątek

W celu legalizacji wyłudzonych środków, organizatorzy piramidy wykorzystywali je kupując rozmaite przedmioty, budynki i działki. Ukraińska prokuratura wymienia, że na ich liście zakupów znalazła się wyspa na Dnieprze, 18 luksusowych SUV-ów (każdy o wartości 100 tys. dolarów), biżuteria i nieruchomości – wszystko warte łącznie ponad 250 mln dolarów.

W wyniku 48 przeszukań w Kijowie, Odessie i obwodzie Winnickim skonfiskowano sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, dokumentację oraz inne przedmioty, które posłużą jako dowody w sprawie.

Rozbicia piramidy dokonała ukraińska prokuratura, Główny Wydział Śledczy Ukraińskiej Policji Narodowej oraz specjalna jednostka SBU, prowadząca sprawy związane z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, obecnie rozwiązywana jest kwestia środków zapobiegawczych, które mają zostać nałożone na podejrzanych. Przypomniano przy tym o obowiązującym w ukraińskim prawie domniemaniu niewinności, aż do czasu zatwierdzenia wyroku skazującego.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ic markets announces a fee for access to market data

IC Markets poszerza ofertę o 5 kryptowalut

Broker IC Markets wzmocnił ofertę kontraktów CFD na kryptowaluty. Dodano do niej Binance Coin, Cardano, ...
Czytaj dalej
tms brokers

TMS Brokers dodaje kontrakty CFD na 1300 akcji i obniża prowizję

Broker TMS Brokers dodał do oferty ponad 1300 kontraktów CFD na ETF-y i zagraniczne akcje ...
Czytaj dalej
Wallstreetbets pompuje akcje gamestop ale brokerzy stają po stronie funduszy

Prawie 900 000 kont handlowało na GME podczas akcji WallStreetBets

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeanalizowała wydarzenia związane ze styczniową pompą na akcjach ...
Czytaj dalej
fxcm broker

FXCM poszerza ofertę o CFD na francuskie, niemieckie i brytyjskie akcje

Broker FXCM ogłosił wczoraj znaczne wzmocnienie oferty na kontrakty CFD na akcje. Klienci spółki mogą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę