menu

Strona Główna > Newsy > Oszust z JPMorgan próbuje uniknąć więzienia

Oszust z JPMorgan próbuje uniknąć więzienia


Adwokaci Akshaya Aiyer’a, byłego tradera walutowego oraz dyrektora wykonawczego w JPMorgan, skazanego w listopadzie ubiegłego roku, złożyli w sądzie federalnym dla południowego okręgu stanu Nowy Jork wniosek w sprawie dostosowania wymiaru kary. Do tego czasu, jak liczą jego obrońcy (oraz, naturalnie, sam zainteresowany), uda się przekonać sędziego.

Aiyer został w listopadzie ubiegłego roku uznany przez ławę przysięgłych winnym udziału w zmowie z zamiarem nieuczciwego manipulowania kursami walut, którymi obracał. Wraz ze współwinnymi, były dyrektor regularnie angażował się w utajoną koordynację działań na rynku w celu odpowiedniego „ustawiania” cen aktywów – odpowiedniego, naturalnie, aby członkowie zmowy na tym zyskali.

Wedle świadectwa płynącego z materiału dowodowego, oskarżony na przestrzeni co najmniej trzech lat, od 2010 do 2013, niemal codziennie kontaktował się ze współwinnymi w celu bieżącego koordynowania działań. Z analizy ich rozmów wynika, że dokładali starań, aby ukryć fakt swojej komunikacji. Używali w tym celu nazw kodowych, odrębnych telefonów, starali się także omawiać swoje kroki w najbardziej niewykrywalny z możliwych sposób, tj. spotykając się osobiście.

Obrona liczy jednak, że skazanie nie skończy się dla pana Aiyera przymusowymi wczasami na koszt podatnika. W argumentacji przypominającej klasyczną kliszę pt. „ale to był dobry chłopiec!”, przytoczyła ona szereg hagiograficznych świadectw i opinii, napisanych przez rodzinę i przyjaciół oskarżonego. Rzeczeni twierdzą otóż, że nieuczciwość jest czymś zupełnie do Akshaya Aiyera nie pasującym; że jest człowiekiem altruistycznym, troskliwym i uczynnym; i że zawsze był szanowanym i przestrzegającym prawa obywatelem.

Jako przykład cnót wszelakich, któremu jedynie przypadkiem i w sumie nie wiadomo jakim cudem przydarzyło się trzyletnie zaangażowanie w nieuczciwe praktyki na rynku, konkludują adwokaci, były dyrektor winien być skazany co najwyżej na areszt domowy, bądź też, optymalnie, otrzymać wyrok w zawieszeniu.

Ogłoszenie wyroku ma nastąpić 29 maja.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (6.08): fxg.market, miritkapital…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: fxg.market 247firstinvest.com keyoncapital.com procloudoptions.online cryptotradecentr.com fxgrowcapital.com meritkapital.net CySEC publikuje ostrzeżenie ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę ze spółką-matką 24option

Krótko po informacji o rezygnacji z licencji Cypryjskiej Spółki Inwestycyjnej (CIF) przez Rodeler Ltd (właściciela ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (5.08): FairBit i EGM Finance

Na listach ostrzeżeń pojawili się: FairBit / Fair-Bit - fair-bit.com EGM Finance - egmfinance.com FCA ...
Czytaj dalej
broker oanda

OANDA wprowadza markę FX Data Services

Działająca na rynku walutowym i analitycznym spółka OANDA poinformowała, że przeprowadzi proces rebrandingu swej działalności ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę