menu

Strona Główna > Newsy > Oszust z JPMorgan próbuje uniknąć więzienia

Oszust z JPMorgan próbuje uniknąć więzienia


Adwokaci Akshaya Aiyer’a, byłego tradera walutowego oraz dyrektora wykonawczego w JPMorgan, skazanego w listopadzie ubiegłego roku, złożyli w sądzie federalnym dla południowego okręgu stanu Nowy Jork wniosek w sprawie dostosowania wymiaru kary. Do tego czasu, jak liczą jego obrońcy (oraz, naturalnie, sam zainteresowany), uda się przekonać sędziego.

Aiyer został w listopadzie ubiegłego roku uznany przez ławę przysięgłych winnym udziału w zmowie z zamiarem nieuczciwego manipulowania kursami walut, którymi obracał. Wraz ze współwinnymi, były dyrektor regularnie angażował się w utajoną koordynację działań na rynku w celu odpowiedniego „ustawiania” cen aktywów – odpowiedniego, naturalnie, aby członkowie zmowy na tym zyskali.

Wedle świadectwa płynącego z materiału dowodowego, oskarżony na przestrzeni co najmniej trzech lat, od 2010 do 2013, niemal codziennie kontaktował się ze współwinnymi w celu bieżącego koordynowania działań. Z analizy ich rozmów wynika, że dokładali starań, aby ukryć fakt swojej komunikacji. Używali w tym celu nazw kodowych, odrębnych telefonów, starali się także omawiać swoje kroki w najbardziej niewykrywalny z możliwych sposób, tj. spotykając się osobiście.

Obrona liczy jednak, że skazanie nie skończy się dla pana Aiyera przymusowymi wczasami na koszt podatnika. W argumentacji przypominającej klasyczną kliszę pt. „ale to był dobry chłopiec!”, przytoczyła ona szereg hagiograficznych świadectw i opinii, napisanych przez rodzinę i przyjaciół oskarżonego. Rzeczeni twierdzą otóż, że nieuczciwość jest czymś zupełnie do Akshaya Aiyera nie pasującym; że jest człowiekiem altruistycznym, troskliwym i uczynnym; i że zawsze był szanowanym i przestrzegającym prawa obywatelem.

Jako przykład cnót wszelakich, któremu jedynie przypadkiem i w sumie nie wiadomo jakim cudem przydarzyło się trzyletnie zaangażowanie w nieuczciwe praktyki na rynku, konkludują adwokaci, były dyrektor winien być skazany co najwyżej na areszt domowy, bądź też, optymalnie, otrzymać wyrok w zawieszeniu.

Ogłoszenie wyroku ma nastąpić 29 maja.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

knf ostrzeżenia

KNF ostrzega przed MarketCFD

W dniu dzisiejszym Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) dodała do listy ostrzeżeń publicznych witrynę MarketCFD.com. MarketCFD ...
Czytaj dalej
tygodniowy przegląd newsów FX/Krypto

ForexRev: przegląd tygodnia (23.05 – 29.05)

Koronawirus przekonuje Belgów do tradingu krajowymi akcjami, MT5 dodaje ujemne możliwości cenowe, australijski regulator zawiesza ...
Czytaj dalej
Młotek sędziowski

Sąd wydał zgodę na pozew zbiorowy przeciwko 15 bankom

Według doniesień agencji Reutera amerykański sąd zezwolił na udział inwestorów instytucjonalnych w pozwie zbiorowym przeciwko ...
Czytaj dalej
meta trader 5

Aktualizacja MT5 o ujemne możliwości cenowe

Najnowsza aktualizacja MetaTrader 5 ma bezpośredni związek z kwietniowymi wydarzeniami na rynku ropy WTI. Od ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę