menu

Strona Główna > Newsy > Partner w firmie McKinsey z zarzutami za insider trading

Partner w firmie McKinsey z zarzutami za insider trading


Partner firmy McKinsey został aresztowany pod zarzutem wykorzystywania informacji poufnych w związku z niedawnym przejęciem przez Goldman Sachs wartego 2,2 mld USD pożyczkodawcy GreenSky.

Z dokumentów ujawnionych w środę przy okazji aresztowania wynika, że Puneet Dikshit wykorzystał informacje, które uzyskał na temat przejęcia firmy GreenSky przez firmę Goldman Sachs, którą obsługiwał.

Partner zarobił 450 tys. USD

Dikshit, który pełnił główną rolę w doradzaniu Goldman Sachs w sprawie transakcji, próbował kupować niewielkie ilości opcji w miesiącach poprzedzających transakcję. Po tym jak dowiedział się, że transakcja jest nieuchronna, Dikshit kupił około 2500 opcji call w ciągu dwóch dni przed ogłoszeniem 15 września. Ostatecznie dzięki przeprowadzonym transakcjom zarobił około 450 tys. USD.

To najnowszy przykład wysoko wynagradzanego profesjonalisty, który uległ pokusie handlu na podstawie istotnych informacji niejawnych. Były prezes McKinsey, Rajat Gupta, został skazany za wykorzystywanie informacji poufnych w 2012 roku i spędził dwa lata w więzieniu. Według firm rekruterskich, partnerzy w firmie konsultingowej mogą zarobić ponad 1 mln USD rocznie.

Kara może wynieść nawet 20 lat więzienia

Dikshit może być najbardziej wpływową osobą uwikłaną w sprawę GreenSky, jednak jest prawdopodobne, że inne osoby również miały dostęp do informacji o transakcji. CNBC jako pierwsze poinformowało we wrześniu, że w tygodniach poprzedzających transakcję dokonywano podejrzanych transakcji na opcjach GreenSky. Według komunikatu Departamentu Sprawiedliwości, Dikshit usłyszy dwa zarzuty związane z obrotem papierami wartościowymi, z których każdy jest zagrożony maksymalną karą 20 lat pozbawienia wolności.

Firma McKinsey opublikowała już komunikat, w którym poinformowała o rozwiązaniu umowy o pracę z oskarżonym Puneetem Dikshitem. Głębokie rozczarowanie postępowaniem Dikshita wyraziła również firma Goldman Sachs, która jednocześnie zapowiedziała ścisłą współpracę z organami ścigania.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę