Piątkowe dane z rynku pracy mogą wpłynąć na decyzję Fedu. Jakiej obniżki spodziewa się rynek?
W marcu 1980 roku inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła szczyt na poziomie 14.8%. Rezerwa Federalna Paula Volckera zdołała wygasić ją do mniej niż 3% do 1983 roku, jednak nie udało się jej uniknąć recesji, gdyż podniesiony aż do 22% koszt długu, znacząco utrudnił pożyczki amerykańskim konsumentom i przedsiębiorstwom. Dzisiaj inwestorzy czekający na pierwszą obniżkę stóp procentowych liczą na to, że obecny szef FED, Jerome Powell, uniknie konsekwencji agresywnego cyklu podwyżek, doprowadzając do tzw. “miękkiego lądowania”. O ile osłabienie rynku pracy nie wymknie się spod kontroli…
Kluczowe informacje:
- Przewiduje się, że bank centralny zdecyduje się na pierwszą obniżkę na najbliższym posiedzeniu. Zgodnie z prognozami, wyniesie ona 25pb, co sprowadzi poziom kosztu długu w USA do 5.00-5.25.
- Na wysokość obniżki może wpłynąć ew. przyśpieszone osłabienie się rynku pracy (dane dot. poziomu bezrobocia w USA zostaną opublikowane w piątek 6 września)
- Większa od oczekiwanej obniżka (50pb) może odstraszyć inwestorów i negatywnie odbić się na cenach akcji.
Fed szykuje się do łagodzenia polityki pieniężnej. Jak duża będzie obniżka?
Jeszcze w 2021 roku Rezerwa Federalna uważała problem inflacji wywołanej zamknięciem gospodarki podczas pandemii za przejściowy. Pogląd ten okazał się błędny, a sytuację dodatkowo skomplikował wybuch wojny na Ukrainie i związany z nim wzrost cen surowców – w tym ropy naftowej. Koniec końców, w marcu 2022 roku inflacja CPI YoY osiągnęła poziom najwyższy od czterech dekad – 8.5% (inflacja bazowa, wyłączająca cenę żywności i energii, wynosiła 6.5%).
Fed zrozumiał, że popełnił błąd, skorygował swoją politykę i zdecydował się na pierwszą od 2018 roku podwyżkę stóp procentowych w wysokości 25 punktów bazowych. Kiedy problem się zaognił, a w czerwcu CPI urósł do 9,1%, bank skupił się na sprowadzeniu inflacji do 2% i stał się bardziej agresywny, czterokrotnie podnosząc stopy o 75 pb, co odbiło się na rynku akcji i innych aktywach ryzykownych, takich jak kryptowaluty. Cykl trwał do posiedzenia w lipcu 2023 roku i od tamtej pory stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych znajdują się w zakresie 5.25-5.5%.
Na wysokość obniżki stóp procentowych mogą wpłynąć dane z rynku pracy
Teraz Fed szykuje się do pierwszej obniżki, co zostało potwierdzone przez Powella w Jackson Hole. Według aktualnych prognoz rynku, cykl łagodzenia, który ułatwi pozyskanie kapitału konsumentom i przedsiębiorstwom, ma potrwać najbliższe dwa lata. Zgodnie z danymi z FedWatch, prawdopodobnie rozpocznie się w październiku obniżką o 0.25%. Ta prognoza pokrywa się z oczekiwaniami Raphaela Bostica i Patricka Harkera – szefów Fedu z Atlanty i Filadelfii.
Trzeba jednak pamiętać, że wciąż istnieje ryzyko, iż nieoczekiwane, przyśpieszone osłabienie się rynku pracy, które negatywnie wpłynie na gospodarkę, może zmusić Bank Centralny do bardziej radykalnego cięcia. Wyższa obniżka o 50pb niekoniecznie byłaby jednak pozytywna, ponieważ może przestraszyć inwestorów, którzy uznają, że Fed obawia się recesji i zaczną masowo wyprzedawać akcje.
Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy, dowiemy się już w piątek, kiedy to zostanie opublikowany świeży odczyt stopy bezrobocia (w środę, rynek poznał dane dot. liczby ofert pracy, która okazała się najmniejsza od stycznia 2021 roku – 7.67 miliona).