menu

Strona Główna > Newsy > Robinhood musi wypłacić odszkodowanie z powodu blokowania akcji

Robinhood musi wypłacić odszkodowanie z powodu blokowania akcji


Niespełna tydzień po rozpoczęciu nowego roku, 27-letni kierowca ciężarówki z Connecticut może stworzyć firmie Robinhood pierwszy poważny problem w 2022 roku.

6 stycznia Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) orzekła, że platforma handlowa Robinhood ma wypłacić 29 460,77 USD odszkodowania dla Jose Batisty, inwestora detalicznego, który złożył skargę do regulatora w maju, twierdząc, że poniósł znaczne straty inwestycyjne z powodu decyzji firmy Robinhood o ograniczeniu obrotu niektórymi akcjami w kluczowym momencie 2021 roku.

Przełomowa decyzja FINRA

To pierwsza tego rodzaju decyzja, zgodnie z którą Robinhood ma zapłacić inwestorowi detalicznemu odszkodowanie z tytułu ograniczeń transakcji i może stanowić nadzieję dla innych inwestorów, którzy będą chcieli uzyskać odszkodowanie od firmy Robinhood. Sprawa Batisty przeciwko brokerowi wartemu 13 mld USD dotyczyła wąskiego zakresu i skupiała się na tym, jak ograniczenia wpłynęły na posiadane akcje producenta słuchawek Koss i marki odzieżowej Express Inc.

Batista w rozmowie z MarketWatch twierdzi, że tamten dzień zmienił jego życie. Stosował day-trading i właśnie wtedy chciał sprzedać akcje firm Koss i Express. Podkreśla, że wystawił je na sprzedaż, ale nikt nie mógł ich kupić. Robinhood i inni brokerzy internetowi wprowadzili ograniczenia 27 stycznia, gdy akcje Koss kosztowały 58 USD, a Express 9,55 USD. Gdy 1 lutego zdjęto ograniczenia, cena akcji Koss wynosiła 35 USD, a akcje Express kosztowały 5 USD.

Decyzja oparta o merytoryczne przesłanki

Zdaniem Jorge Altamirano, prawnika Jose Batisty, FINRA dowiodła, że podeszła do tej sprawy merytorycznie, co otwiera drzwi dla innych inwestorów, którzy czują się podobnie pokrzywdzeni przez firmę Robinhood.

30 tys. USD może wydawać się niewielką sumą dla firmy Robinhood, jednak dla Batisty to ogromna suma. Trader podkreślił, że uzyskane odszkodowanie przeznaczy na utrzymanie rodziny, obok dochodów, jakie uzyskuje z pracy w roli kierowcy ciężarówki. Zapowiada też, że na pewno nie zrezygnuje z tradingu.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę