Zatrzymania dokonali policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczości z katowickiej komendy wojewódzkiej, na podstawie zebranych przez siebie informacji. Firma nazywa się Crypto Academy i funkcjonowała pod adresem cryptoacademy.club. Szkolonym osobom oskarżony proponował pomnożenie kapitału poprzez przekazanie mu ich na określony wcześniej czas. Zysk z tego miał wynosić nawet 180 proc. Pokrzywdzeni przekazywali mu swoje fundusze w formie Bitcoinów albo w złotówkach, za które sprawca nabywał później kryptowalutę.

Od kwietnia do końca 2017 roku 33-latek uzyskał prawie 200 Bitcoinów, oszukując przy tym kilkadziesiąt osób. Kapitalizacja zysków miała nastąpić w styczniu 2018 roku, jednak do niej nie doszło. Również wtedy ucichł oficjalny profil na facebooku. Jak można się domyśleć, na razie żadne środki nie zostały odzyskane. Za spowodowanie strat znacznej wartości 33-latkowi może grozić kara do 10 lat więzienia. Na wniosek policji i prokuratury katowicki sąd rejonowy aresztował podejrzanego. Jak oświadczyła policja:

Mimo że waluty te są określane mianem wirtualnych, ich wartość jest realna, czyli można ja przeliczyć na prawdziwe pieniądze. Ten fakt powoduje, że kryptowalutami coraz częściej interesują się przestępcy.

Inne osoby, które zostały oszukane przez firmę Crypto Academy policjanci proszą o kontakt z Wydziałem do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, pod numerem telefonu 32 200 14 60.