menu

Strona Główna > Newsy > Podsumowanie działalności CSIRT KNF w drugim kwartale 2021

Podsumowanie działalności CSIRT KNF w drugim kwartale 2021


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podsumowała działalność swego Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT). Według opublikowanych informacji, w drugim kwartale bieżącego roku KNF zgłosiła do blokady 1342 niebezpieczne domeny phishingowe.

Najwięcej ze zgłaszanych przez KNF domen podszywało się pod znane portale z ogłoszeniami, fałszywe inwestycje oraz powiadomienia o opłacie za energię elektryczną. Regulator polskiego rynku przypomina również, że przestępcy, którzy w taki sposób wyłudzą dane osobowe lub inne poufne informacje, mogą wykorzystać je do oszustw, których celem często jest wyłudzenie pieniędzy lub przejęcie konta bankowego ofiary.

Oszuści często podszywali się również pod domeny rządowe lub spółek skarbu państwa. Jednym z procederów, na który KNF zwracała uwagę w lipcu, była akcja oferująca inwestycje o wysokiej stopie zwrotu, w ramach której przestępcy podszywali się pod Ministerstwo Aktywów Państwowych i spółkę Orlen. KNF informowała o zablokowaniu około 40 stron internetowych.

Oszuści nie skupiali się wyłącznie spółkach skarbu państwa i podawali się również za takie firmy jak Google, Tesla i Budimex SA. Aby zwiększyć wiarygodność oferty, oszuści zaczynali nakłanianie ofiar do dokonania inwestycji za pomocą fałszywego artykułu wyświetlanego na spreparowanym portalu informacyjnym.

Numer na „kupującego w OLX” nadal najpopularniejszy

Kolejnym oszustwem na dużą skale okazały się wiadomości SMS z łączem prowadzącym do fałszywej opłaty za energię elektryczną. Przestępcy podstawiali fałszywą bramkę płatności z niską kwotą „dopłaty” do rachunku i liczyli na przechwycenie danych do kart płatniczych.

Liderem w kategorii oszustw nadal pozostaje „numer na kupującego” w serwisie OLX. Wektory ataku pozostają prawie niezmienne w porównaniu z poprzednim kwartałem. Do podchwytliwych wiadomości na Whatsapp doszły spreparowane grafiki mówiące o błędach w serwisie OLX, co zmusza sprzedającego do wyjścia z rozmowy prowadzonej wewnątrz portalu i przejścia do wyżej wspomnianej aplikacji w celu „sfinalizowania” sprzedaży.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę