Podsumowanie listopada i grudnia z eToro
Listopad i grudzień stały pod znakiem wielu interesujących wydarzeń wpływających na globalną gospodarkę. Wśród nich można wymienić wahania na rynku ropy naftowej, boom zakupowy związany z Black Friday i Bożym Narodzeniem oraz rosnącą inflację – podsumowuje eToro.
Listopad rozpoczął się od wzrostu cen ropy do poziomu ponad 80 USD. Stany Zjednoczone apelowały do OPEC o zwiększenie produkcji, jednak bez reakcji, co zmusiło USA do sięgnięcia po rezerwy surowca. Spadek ceny spowodowały dopiero doniesienia o nowym wariancie koronawirusa, który nieco wyhamował gospodarkę i obniżył ceny ropy do poziomu poniżej 65 USD.
Pierwsze dni listopada to również posiedzenie FOMC, na którym podjęto decyzję o zaostrzeniu polityki monetarnej w USA. Plany te zostały podtrzymane na posiedzeniu, które odbyło się w połowie grudnia.
Ciekawym wydarzeniem był również giełdowy debiut spółki Rivan. To podmiot produkujący samochody elektryczne, za którym stoją Ford i Amazon. Po debiucie giełdowym kapitalizacja rynkowa spółki wynosi ponad 100 mld USD, a cena akcji pod koniec listopada osiągnęła poziom 100 USD.
Spadki Moderny i Zoom
Dla Moderny były to natomiast bardzo zmienne miesiące. Po ujawnieniu, że firma Pfizer opracowała lek na COVID-19, akcje Moderny spadły w ciągu dwóch dni o 30%. Wariant Omikron oraz decyzja o szczepieniu młodzieży poniżej 18 lat przyczyniły się do odrobienia strat, ale gdy szef spółki wyraził wątpliwości co do skuteczności szczepionek przeciwko Omikronowi, akcje znów zanotowały spory spadek wartości.
Przegranym jest również spółka Zoom, która znacznie zyskała w czasie pandemii. Nieuchronny powrót pracowników do biur sprawił, że Zoom rzadziej jest wykorzystywany do organizacji spotkań, a cena akcji spółki pod koniec listopada wynosiła około 250 USD (w listopadzie 2020 cena akcji Zoom wynosiła ok. 500 USD).
Zastrzyk optymizmu dla globalnej gospodarki stanowił Black Friday. W samym tylko Stanach Zjednoczonych klienci wydali w tym dniu 8,9 mld USD. Dodatkowo kilka dni później, w tzw. Cyber Monday, wartość sprzedaży detalicznej przekroczyła poziom 10,8 mld USD.
Rządy na całym świecie walczą z inflacją
Koniec 2021 roku to również inflacja, która w strefie euro w listopadzie wyniosła 4,9%, a w USA aż 6,2%. Podobnie było w grudniu, a prognozy na pierwszą część 2022 roku nie są optymistyczne. Brak optymizmu widać również na rynku kryptowalut. Bitcoin na początku listopada kosztował ponad 65 tys. USD, by na początku grudnia zaliczyć zjazd poniżej poziomu 50 tys. USD.
Na początku stycznia rynki wciąż pozostają pod wpływem Omikrona, który spowodował lockdowny na całym świecie, także w krajach, w których ponad 80% dorosłych obywateli przyjęło szczepionkę.