menu

Strona Główna > Newsy > Policja z Hongkongu aresztowała 12 osób za manipulacje rynkowe

Policja z Hongkongu aresztowała 12 osób za manipulacje rynkowe


Policja w Hongkongu zatrzymała 12 osób, które prowadziły działalność polegającą na oszukiwaniu inwestorów giełdowych w mediach społecznościowych. Aresztowani nakłaniali ich do zakupu akcji po zawyżonych cenach.

Wspólna akcja policji i Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Futures (SFC) doprowadziła do aresztowań, chociaż nie postawiono jeszcze żadnych formalnych zarzutów. Władze zamroziły również aktywa należące do zatrzymanych o wartości szacowanej na 900 mln HKD (około 450 mln złotych). Zdaniem policji dwunastka aresztowanych prowadziła działalność na takich platformach jak WeChat. Podawali się tam za profesjonalistów z branży inwestycyjnej oferujących insiderskie informacje. Ich celem byli inwestorzy detaliczni.

Rola mediów społecznościowych w manipulowaniu rynkami akcji skupiła na sobie uwagę po słynnym zamieszaniu związanym z GameStop. Akcje firmy w styczniu poszybowały w górę  po tym, jak użytkownicy portalu Reddit porozumieli się, aby przeciwstawić się funduszom hedgingowym, które grały na spadek wartości m.in. spółki GameStop. Akcje, których dotyczyło oszustwo w Hong Kongu były notowane na głównych giełdach tego miasta, ale po IPO nie cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów. Zdaniem policji, grupa zwiększała wrażenie autentyczności poprzez zamieszczanie zdjęć znanych komentatorów giełdowych i ich komentarzy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (21.04): Monfex, FINEXRO, CryptoZone24

Na listach ostrzeżeń umieszczono: BITOMATIC - www.bitomatic.io / www.bitomatic.app FINEXRO - www.finexro.com CFD GLOBE - ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę