menu

Strona Główna > Newsy > Policja z Hongkongu aresztowała 12 osób za manipulacje rynkowe

Policja z Hongkongu aresztowała 12 osób za manipulacje rynkowe


Policja w Hongkongu zatrzymała 12 osób, które prowadziły działalność polegającą na oszukiwaniu inwestorów giełdowych w mediach społecznościowych. Aresztowani nakłaniali ich do zakupu akcji po zawyżonych cenach.

Wspólna akcja policji i Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Futures (SFC) doprowadziła do aresztowań, chociaż nie postawiono jeszcze żadnych formalnych zarzutów. Władze zamroziły również aktywa należące do zatrzymanych o wartości szacowanej na 900 mln HKD (około 450 mln złotych). Zdaniem policji dwunastka aresztowanych prowadziła działalność na takich platformach jak WeChat. Podawali się tam za profesjonalistów z branży inwestycyjnej oferujących insiderskie informacje. Ich celem byli inwestorzy detaliczni.

Rola mediów społecznościowych w manipulowaniu rynkami akcji skupiła na sobie uwagę po słynnym zamieszaniu związanym z GameStop. Akcje firmy w styczniu poszybowały w górę  po tym, jak użytkownicy portalu Reddit porozumieli się, aby przeciwstawić się funduszom hedgingowym, które grały na spadek wartości m.in. spółki GameStop. Akcje, których dotyczyło oszustwo w Hong Kongu były notowane na głównych giełdach tego miasta, ale po IPO nie cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów. Zdaniem policji, grupa zwiększała wrażenie autentyczności poprzez zamieszczanie zdjęć znanych komentatorów giełdowych i ich komentarzy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Nominacja Omarovej na Kontrolera Waluty wycofana na jej wniosek

Prezydent Stanów Zjednoczonych J. Biden wycofał nominację Saule Omarovej jako kandydata na Kontrolera Waluty w ...
Czytaj dalej
dane z japoni wskazują na spadek pkb

Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale

Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale nieco bardziej niż według początkowych doniesień. To efekt ...
Czytaj dalej
Tickmill wprowadza nowe narzędzie tradingowe acuity do badania sentymentu rynkowego

Tickmill uruchamia narzędzie do badania nastrojów rynkowych

Brytyjski broker Tickmill poinformował  o udostępnieniu nowego narzędzia transakcyjnego Acuity MT4/MT5. Według spółki, funkcja daje ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Co dalej z chińskim Evergrande?

Niektórzy zagraniczni posiadacze obligacji China Evergrande Group nie otrzymali należnej płatności do końca 30-dniowego okresu ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę