menu

Strona Główna > Newsy > Policja z Hongkongu aresztowała 12 osób za manipulacje rynkowe

Policja z Hongkongu aresztowała 12 osób za manipulacje rynkowe


Policja w Hongkongu zatrzymała 12 osób, które prowadziły działalność polegającą na oszukiwaniu inwestorów giełdowych w mediach społecznościowych. Aresztowani nakłaniali ich do zakupu akcji po zawyżonych cenach.

Wspólna akcja policji i Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Futures (SFC) doprowadziła do aresztowań, chociaż nie postawiono jeszcze żadnych formalnych zarzutów. Władze zamroziły również aktywa należące do zatrzymanych o wartości szacowanej na 900 mln HKD (około 450 mln złotych). Zdaniem policji dwunastka aresztowanych prowadziła działalność na takich platformach jak WeChat. Podawali się tam za profesjonalistów z branży inwestycyjnej oferujących insiderskie informacje. Ich celem byli inwestorzy detaliczni.

Rola mediów społecznościowych w manipulowaniu rynkami akcji skupiła na sobie uwagę po słynnym zamieszaniu związanym z GameStop. Akcje firmy w styczniu poszybowały w górę  po tym, jak użytkownicy portalu Reddit porozumieli się, aby przeciwstawić się funduszom hedgingowym, które grały na spadek wartości m.in. spółki GameStop. Akcje, których dotyczyło oszustwo w Hong Kongu były notowane na głównych giełdach tego miasta, ale po IPO nie cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów. Zdaniem policji, grupa zwiększała wrażenie autentyczności poprzez zamieszczanie zdjęć znanych komentatorów giełdowych i ich komentarzy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

bank nigerii

Bank Centralny Nigerii kończy współpracę z Bureau de Change

Bank Centralny Nigerii (CBN) niespodziewanie poinformował o zakończeniu sprzedaży i outsourcingu wymiany walutowej operatorom Bureau ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (28.07): Global Maxis, Status Markets, Gloffix…

Global Maxis na liście ostrzeżeń KNF Na liście ostrzeżeń publicznych Krajowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ...
Czytaj dalej
Banki korzystały z 200 chatroomów do manipulacji na rynku forex

Wzrost obrotów na rynkach walutowych w USA i Wielkiej Brytanii

Amerykańska Foreign Exchange Committee (FEC) i brytyjska Foreign Exchange Joint Standing Committee (FEJSC) opublikowały raporty ...
Czytaj dalej
sec nagradza kolejnych informatorów

SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA

Wysoko postawiona urzędniczka SEC - komisarz Allison Lee powiedziała, że chińskie spółki, notowane na amerykańskich ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę