menu

Strona Główna > Newsy > Polska rozwija relacje gospodarcze z afrykańskimi państwami

Polska rozwija relacje gospodarcze z afrykańskimi państwami


„Podczas gdy Węgry kontynuują politykę otwierania się na Azję, Polska skierowała swój wzrok na Afrykę” – uważa rumuński portal ekonomiczny Ziarul Financiar, przywołując szereg przykładów.

Maroko

W ostatnim czasie doszło do podpisania oświadczenia o zamiarze dalszej współpracy pomiędzy Marokiem a polskimi firmami na Saharze Zachodniej. Umowa dotyczy wsparcia dla produkcji cywilnego i wojskowego sprzętu transportowego. Sygnatariuszami dokumentu byli ambasador Maroka, Abderrahim Atmoun, oraz przedstawiciele spółek Chimide Polska i Zamet-Głowno. Obie firmy specjalizują się w tworzeniu specjalistycznych kontenerów mobilnych.

Gambia

W zeszłym miesiącu odbyło się jednodniowe forum ekonomiczne Polska-Gambia, na którym pojawili się przedstawiciele firm z obu krajów. Omawiano na nim obszary wzajemnej współpracy, a dyskusje koncentrowały się na branżach takich jak przemysł spożywczy, budownictwo, medycyna i fintech. 

Malawi

Innym przykładem rozwoju polsko-afrykańskich stosunków gospodarczych jest współpraca pomiędzy Mkango Resources a Grupą Azoty. Notowana na kanadyjskiej giełdzie spółka, wydobywająca metale ziem rzadkich, otworzy zakład w Polsce. Na terenie należącym do Grupy Azoty powstanie centrum przetwórstwa wydobytych surowców. Zakład ma osiągnąć docelową roczną produkcje na poziomie 2000 ton wydzielonego neodymu i prazeodymu (LoPr) oraz 50 ton tlenków dysprozu (Dy) i terbu (Tb).

Egipt

W tym tygodniu pojawiły się informacje o podpisaniu porozumienia ws. otwarcia polskiego parku przemysłowego w Ain Sokhna, w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego (SCZone). Za jej uruchomienie będzie odpowiadać Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Swoje miejsce znajdą w niej m.in. firmy z branży spożywczej, samochodowej i elektronicznej. Będzie to pierwsza tego rodzaju współpraca pomiędzy państwem z Unii Europejskiej a Egiptem, który jest obecnie trzecią, największą gospodarką Afryki.

Delegacja, w której skład wchodzili przedstawiciele 18 polskich spółek wzięła także udział w  konsultacjach gospodarczych pomiędzy dwoma państwami oraz w forum biznesowym Hi-Tech. Niektórzy z uczestników konferencji wrócili do kraju z podpisanymi kontraktami.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę