menu

Strona Główna > Newsy > Polska rozwija relacje gospodarcze z afrykańskimi państwami

Polska rozwija relacje gospodarcze z afrykańskimi państwami


„Podczas gdy Węgry kontynuują politykę otwierania się na Azję, Polska skierowała swój wzrok na Afrykę” – uważa rumuński portal ekonomiczny Ziarul Financiar, przywołując szereg przykładów.

Maroko

W ostatnim czasie doszło do podpisania oświadczenia o zamiarze dalszej współpracy pomiędzy Marokiem a polskimi firmami na Saharze Zachodniej. Umowa dotyczy wsparcia dla produkcji cywilnego i wojskowego sprzętu transportowego. Sygnatariuszami dokumentu byli ambasador Maroka, Abderrahim Atmoun, oraz przedstawiciele spółek Chimide Polska i Zamet-Głowno. Obie firmy specjalizują się w tworzeniu specjalistycznych kontenerów mobilnych.

Gambia

W zeszłym miesiącu odbyło się jednodniowe forum ekonomiczne Polska-Gambia, na którym pojawili się przedstawiciele firm z obu krajów. Omawiano na nim obszary wzajemnej współpracy, a dyskusje koncentrowały się na branżach takich jak przemysł spożywczy, budownictwo, medycyna i fintech. 

Malawi

Innym przykładem rozwoju polsko-afrykańskich stosunków gospodarczych jest współpraca pomiędzy Mkango Resources a Grupą Azoty. Notowana na kanadyjskiej giełdzie spółka, wydobywająca metale ziem rzadkich, otworzy zakład w Polsce. Na terenie należącym do Grupy Azoty powstanie centrum przetwórstwa wydobytych surowców. Zakład ma osiągnąć docelową roczną produkcje na poziomie 2000 ton wydzielonego neodymu i prazeodymu (LoPr) oraz 50 ton tlenków dysprozu (Dy) i terbu (Tb).

Egipt

W tym tygodniu pojawiły się informacje o podpisaniu porozumienia ws. otwarcia polskiego parku przemysłowego w Ain Sokhna, w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego (SCZone). Za jej uruchomienie będzie odpowiadać Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Swoje miejsce znajdą w niej m.in. firmy z branży spożywczej, samochodowej i elektronicznej. Będzie to pierwsza tego rodzaju współpraca pomiędzy państwem z Unii Europejskiej a Egiptem, który jest obecnie trzecią, największą gospodarką Afryki.

Delegacja, w której skład wchodzili przedstawiciele 18 polskich spółek wzięła także udział w  konsultacjach gospodarczych pomiędzy dwoma państwami oraz w forum biznesowym Hi-Tech. Niektórzy z uczestników konferencji wrócili do kraju z podpisanymi kontraktami.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę