menu

Strona Główna > Newsy > Polska rozwija relacje gospodarcze z afrykańskimi państwami

Polska rozwija relacje gospodarcze z afrykańskimi państwami


„Podczas gdy Węgry kontynuują politykę otwierania się na Azję, Polska skierowała swój wzrok na Afrykę” – uważa rumuński portal ekonomiczny Ziarul Financiar, przywołując szereg przykładów.

Maroko

W ostatnim czasie doszło do podpisania oświadczenia o zamiarze dalszej współpracy pomiędzy Marokiem a polskimi firmami na Saharze Zachodniej. Umowa dotyczy wsparcia dla produkcji cywilnego i wojskowego sprzętu transportowego. Sygnatariuszami dokumentu byli ambasador Maroka, Abderrahim Atmoun, oraz przedstawiciele spółek Chimide Polska i Zamet-Głowno. Obie firmy specjalizują się w tworzeniu specjalistycznych kontenerów mobilnych.

Gambia

W zeszłym miesiącu odbyło się jednodniowe forum ekonomiczne Polska-Gambia, na którym pojawili się przedstawiciele firm z obu krajów. Omawiano na nim obszary wzajemnej współpracy, a dyskusje koncentrowały się na branżach takich jak przemysł spożywczy, budownictwo, medycyna i fintech. 

Malawi

Innym przykładem rozwoju polsko-afrykańskich stosunków gospodarczych jest współpraca pomiędzy Mkango Resources a Grupą Azoty. Notowana na kanadyjskiej giełdzie spółka, wydobywająca metale ziem rzadkich, otworzy zakład w Polsce. Na terenie należącym do Grupy Azoty powstanie centrum przetwórstwa wydobytych surowców. Zakład ma osiągnąć docelową roczną produkcje na poziomie 2000 ton wydzielonego neodymu i prazeodymu (LoPr) oraz 50 ton tlenków dysprozu (Dy) i terbu (Tb).

Egipt

W tym tygodniu pojawiły się informacje o podpisaniu porozumienia ws. otwarcia polskiego parku przemysłowego w Ain Sokhna, w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego (SCZone). Za jej uruchomienie będzie odpowiadać Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Swoje miejsce znajdą w niej m.in. firmy z branży spożywczej, samochodowej i elektronicznej. Będzie to pierwsza tego rodzaju współpraca pomiędzy państwem z Unii Europejskiej a Egiptem, który jest obecnie trzecią, największą gospodarką Afryki.

Delegacja, w której skład wchodzili przedstawiciele 18 polskich spółek wzięła także udział w  konsultacjach gospodarczych pomiędzy dwoma państwami oraz w forum biznesowym Hi-Tech. Niektórzy z uczestników konferencji wrócili do kraju z podpisanymi kontraktami.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chińska prowincja Zhejiang przetestuje redystrybucję dochodów

Chińska prowincja Zhejiang stanie się obszarem pilotażowego programu redystrybucji dochodów. Jej władze przetestują politykę "wspólnego ...
Czytaj dalej
cmc markets ogłasza wyniki za pierwsze półrocze

CMC Markets z 409,8 mln GBP przychodu netto za pierwszy kwartał

Broker CMC Markets ujawnił swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Najważniejsze dane obejmują ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (10.06): 30 podmiotów na czarnej liście SEC

Na liście ostrzeżeń pojawili się: 205fx - www.205fx.com 24TradeSpace - www.24tradespace.com 360Traders - www.360traders.co Binary-stocktrading - ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets z licencją regulatora z Brytyjskich Wysp Dziewiczych

Spółka easyMarkets, oferująca usługi brokerskie na rynku FX i CFD, poinformowała o uzyskaniu licencji regulatora ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę