menu

Strona Główna > Newsy > Ponad 3,6 mln USD nagrody dla informatorów SEC

Ponad 3,6 mln USD nagrody dla informatorów SEC


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) poinformowała o przyznaniu ponad 3,6 mln USD nagrody dla osób, które zgłosiły trzy sprawy zakończone skutecznym nałożeniem kar finansowych oraz zabezpieczeniem środków należących do oszukanych inwestorów.

Pierwszy informator otrzymał ponad 1,8 mln USD za dostarczenie istotnych informacji o nieuczciwym programie inwestycyjnym. Osoba ta podjęła natychmiastowe kroki w celu ograniczenia szkód wyrządzonych inwestorom i udzieliła znacznej pomocy urzędnikom SEC. Pomoc ta obejmowała kluczowe zeznania oraz przekazanie ważnych dokumentów i innych informacji, które pozwoliły zaoszczędzić czas i środki SEC i przyczyniły się do podjęcia działań prawnych, które zaowocowały zwrotem środków wpłaconych przez poszkodowanych inwestorów.

SEC przyznała drugiemu informatorowi ponad 1,2 mln USD. W tym przypadku regulator również nagrodził osobę, która przyczyniła się do skutecznego postępowania karnego. SEC zwróciła jednak uwagę, że nagroda mogłaby być wyższa, gdyby nie opieszałość i nieuzasadniona zwłoka ze strony informatora. Trzeci informator otrzymał nagrodę w wysokości ponad 500 tys. USD.

Wysokie nagrody SEC

Dotychczas SEC wypłaciła nagrody w łącznej kwocie ponad 735 mln USD. Program uruchomiono w roku 2012 i do dziś nagrody otrzymało 127 osób. W bieżącym roku SEC wyróżniła kilkanaście osób na łączną kwotę ponad 170 mln USD. Nagroda zwykle wynosi od 10% do 30% nałożonej kary. Zgodnie z amerykańską ustawą Dodda-Franka, SEC musi zapewnić ochronę prywatności swoim informatorom i nie może ujawniać ich tożsamości. Nagrody są przyznawane wtedy, gdy SEC zakończy postępowanie nałożeniem kary i odzyskaniem środków. Gratyfikacje dla informatorów nie pochodzą jednak z odzyskanych pieniędzy, a są wypłacane ze specjalnego funduszu przygotowanego przez amerykański Kongres.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda, jedna z największych europejskich giełd kryptowalutowych, poinformowała o uzyskaniu licencji na działanie w Kanadzie ...
Czytaj dalej
Sprzedaż detaliczna w UK - nowe dane makroekonomiczne

Sprzedaż detaliczna w UK – nowe dane makroekonomiczne

W piątek 21 stycznia o 8:00 opublikowano dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii ...
Czytaj dalej
USA - Existing Home Sales ponizej oczekiwań

USA – Existing Home Sales poniżej oczekiwań

Wskaźnik Existing Home Sales sygnałem do dalszych spadków indeksu DXY na wykresie minutowym. To kolejna już ...
Czytaj dalej
Bezrobocie w USA 2022

Bezrobocie w USA – jest gorzej niż myśleliśmy

Opublikowano aktualne dane na temat liczby osób bezrobotnych w USA. Nie mamy najlepszych wieści dla ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę