Ponure perspektywy dla rynków wschodzących
Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w warunkach gwałtownie rosnącej inflacji, na horyzoncie mogą pojawić się kolejne fale uderzeniowe.
Do tego dochodzą problemy z łańcuchem dostaw w Chinach, wojna w Europie, zahamowanie globalnego wzrostu i obawy, że największa gospodarka świata może wpaść w recesję – to wszystko rzuca cień na bardziej ryzykowne aktywa.
Dane Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) pokazały, że niewielki napływ środków na rynek długu rynków wschodzących w roku poprzednim zostały niemal w całości zrównoważone przez odpływ środków z rynku akcji. IIF przewiduje, że rok do roku zagraniczne przepływy portfelowe na rynki wschodzące mogą skurczyć się o 42%.
Pomimo tego, że dolar amerykański osiągnął prawie dwudziestoletnie maksimum w stosunku do krajów rozwiniętych, waluty rynków wschodzących utrzymały wartość, a ich indeks spadł o 3,8%.
Czynniki wpływające na sytuację rynków wschodzących
Waluty Ameryki Łacińskiej odnotowały gwałtowne wzrosty w pierwszym kwartale dzięki rosnącym cenom surowców, a w drugim kwartale pozostały na plusie pomimo znacznego zmniejszenia ryzyka. Dalsze wyniki będą zależeć od wrażliwości na szoki cenowe towarów i umiejętności banków centralnych do skupienia się na wzroście, a nie na inflacji.
Wschodzące rynki akcji notują w pierwszym półroczu największy spadek od czasu azjatyckiego kryzysu w 1998 roku. Benchmark MSCI spadł o 17% od początku roku, a Chiny, największy składnik indeksu, o 12%. Eksperci liczą jednak na to, że chińskie władze będą stymulować drugą gospodarkę świata, co wpłynie korzystnie na wskaźniki regionu.
Banki centralne gospodarek wschodzących rozpoczęły cykl podnoszenia stóp na długo przed amerykańską Rezerwą Federalną, aby ograniczyć inflację po pandemii COVID-19. Brazylia przewodzi grupie z najbardziej agresywnym cyklem zacieśniania polityki pieniężnej, podnosząc swoją główną stopę z 2% w marcu 2021 r. do 13,25% w tym miesiącu. Jednak wraz z gwałtownie rosnącą inflacją, która zmusza główne banki centralne do szybszego podnoszenia stóp, cele się zmieniają i decydenci w krajach rozwijających się mogą być zmuszeni do wydłużenia lub dostosowania swoich cykli podnoszenia stóp.
W pierwszej połowie 2022 roku najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia rynków wschodzących jest inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja, która w styczniu była inwestycyjnym rynkiem wschodzącym, stała się niewypłacalna po tym, jak w wyniku sankcji została odcięta od globalnych rynków finansowych.
Rubel, który w następstwie inwazji osiągnął historycznie niski poziom, jest w tym roku najlepiej radzącą sobie walutą wschodzącą – choć podlega silnej kontroli ze strony Moskwy i nie jest już przedmiotem swobodnego obrotu.
Wyrzucenie Rosji z rynków finansowych w dużej mierze stało się już faktem, jednak szersze konsekwencje wojny, takie jak wzrost cen energii, towarów i żywności oraz niestabilność geopolityczna, pozostaną decydującym czynnikiem w nadchodzących miesiącach.