menu

Strona Główna > Newsy > Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących


Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w warunkach gwałtownie rosnącej inflacji, na horyzoncie mogą pojawić się kolejne fale uderzeniowe.

Do tego dochodzą problemy z łańcuchem dostaw w Chinach, wojna w Europie, zahamowanie globalnego wzrostu i obawy, że największa gospodarka świata może wpaść w recesję – to wszystko rzuca cień na bardziej ryzykowne aktywa.

Dane Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) pokazały, że niewielki napływ środków na rynek długu rynków wschodzących w roku poprzednim zostały niemal w całości zrównoważone przez odpływ środków z rynku akcji. IIF przewiduje, że rok do roku zagraniczne przepływy portfelowe na rynki wschodzące mogą skurczyć się o 42%.

Pomimo tego, że dolar amerykański osiągnął prawie dwudziestoletnie maksimum w stosunku do krajów rozwiniętych, waluty rynków wschodzących utrzymały wartość, a ich indeks spadł o 3,8%.

Czynniki wpływające na sytuację rynków wschodzących

Waluty Ameryki Łacińskiej odnotowały gwałtowne wzrosty w pierwszym kwartale dzięki rosnącym cenom surowców, a w drugim kwartale pozostały na plusie pomimo znacznego zmniejszenia ryzyka. Dalsze wyniki będą zależeć od wrażliwości na szoki cenowe towarów i umiejętności banków centralnych do skupienia się na wzroście, a nie na inflacji.

Wykres 1 rynki wschodzace - Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Wschodzące rynki akcji notują w pierwszym półroczu największy spadek od czasu azjatyckiego kryzysu w 1998 roku. Benchmark MSCI spadł o 17% od początku roku, a Chiny, największy składnik indeksu, o 12%. Eksperci liczą jednak na to, że chińskie władze będą stymulować drugą gospodarkę świata, co wpłynie korzystnie na wskaźniki regionu.

Wykres 2 rynki wschodzace - Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Banki centralne gospodarek wschodzących rozpoczęły cykl podnoszenia stóp na długo przed amerykańską Rezerwą Federalną, aby ograniczyć inflację po pandemii COVID-19. Brazylia przewodzi grupie z najbardziej agresywnym cyklem zacieśniania polityki pieniężnej, podnosząc swoją główną stopę z 2% w marcu 2021 r. do 13,25% w tym miesiącu. Jednak wraz z gwałtownie rosnącą inflacją, która zmusza główne banki centralne do szybszego podnoszenia stóp, cele się zmieniają i decydenci w krajach rozwijających się mogą być zmuszeni do wydłużenia lub dostosowania swoich cykli podnoszenia stóp.

Wykres 3 rynki wschodzace - Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

W pierwszej połowie 2022 roku najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia rynków wschodzących jest inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja, która w styczniu była inwestycyjnym rynkiem wschodzącym, stała się niewypłacalna po tym, jak w wyniku sankcji została odcięta od globalnych rynków finansowych.

Rubel, który w następstwie inwazji osiągnął historycznie niski poziom, jest w tym roku najlepiej radzącą sobie walutą wschodzącą – choć podlega silnej kontroli ze strony Moskwy i nie jest już przedmiotem swobodnego obrotu.

Wykres 4 rynki wschodzace - Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Wyrzucenie Rosji z rynków finansowych w dużej mierze stało się już faktem, jednak szersze konsekwencje wojny, takie jak wzrost cen energii, towarów i żywności oraz niestabilność geopolityczna, pozostaną decydującym czynnikiem w nadchodzących miesiącach.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę