menu

Strona Główna > Newsy > Ceny nieruchomości na Bałkanach szybują w górę przez pranie pieniędzy

Ceny nieruchomości na Bałkanach szybują w górę przez pranie pieniędzy


Dotknięte kryzysem państwa z Bałkanów stały się placem zabaw dla mafii i skorumpowanych urzędników, którzy zawyżają ceny nieruchomości piorąc pieniądze z handlu narkotykami i żywym towarem – donosi The Economist.

Ceny mieszkań w Tiranie wzrosły o 40% od 2015 roku. Albański rynek nieruchomości drożeje nie tylko przez wyższe koszty materiałów budowlanych, czy rosnący popyt (który w istocie jest tam niewielki). Ważnym motorem napędzającym wzrost, są umocowane politycznie mafie, które wykorzystują go do prania pieniędzy.

Podczas akcji wymierzonej w kalabryjską mafię Ndranghetę, śledczy odkryli, że przedstawiciele klanu kontaktowali się z deweloperem z Albanii. Osoba ta miała pozwolenie na wybudowanie 3 wieżowców za 180 mln EUR, jednak posiadała tylko 1/18 potrzebnej kwoty. Mafia miała dostarczyć mu kapitał i przygotowywała pod to grunt szukając przyjaciół wśród lokalnych polityków. Skalę korupcji w państwie pokazują statystyki lokalnej Agencji ds. zapobiegania praniu pieniędzy, według których w latach 2015-2019 zgłosiła ona policji 1462 sprawy do zbadania. Do prokuratury skierowano mniej niż 1/3 z nich (łącznie 429 przypadków).

To jasne, że coś jest nie tak. Jeśli spojrzysz na rynek nieruchomości, nie możesz nie zauważyć, że od 2015 r. ceny wzrosły o 40%, chociaż sprzedaż jest niewielka i tylko w ograniczonych obszarach – powiedział Zef Preci, dyrektor albańskiego think tanku Centre for Economic Research – Widzisz, pozwolenia na budowę wysokich budynków w Tiranie, które nie mają nic wspólnego z rozwojem urbanistycznym. Nie tworzą miejsc pracy, ale są w stanie skorumpować najwyższe szczeble władzy.

Raport Global Initiative cytuje agenta nieruchomości, który twierdzi, że jeśli ktoś jest zainteresowany luksusowym apartamentem w Tiranie, prawdopodobnie jest gangsterem.

Bośnia, Macedonia i Belgrad

Problem nie dotyczy wyłącznie Albanii. Podobny boom na rynku nieruchomości ma w tym momencie miejsce także w innych bałkańskich krajach. The Economist wskazuje na przykład Bośni i Sarajewa, w którym powstają nowoczesne budynki, finansowane przez międzynarodowe grupy przestępcze oraz arabskich inwestorów. Inwestycje polityczno-mafijnych kręgów są dobrze widoczne także w sąsiedniej Serbii, w której stolicy powstają kolejne wieżowce stawiane przez kapitał o niewiadomym pochodzeniu.

12 maja tego roku prokuratorzy z Macedonii Północnej postawili kolejne zarzuty byłemu premierowi kraju. Nikoła Gruewski miał kupić nieruchomość za pieniądze pochodzące z Belize, które trafiły do jego partii. Na polityku ciążą także inne oskarżenia związane z korupcją. Nie trafi jednak do więzienia, gdyż w 2018 roku otrzymał azyl na Węgrzech.

Bułgarski zwrot

W ostatnich dniach władze USA nałożyły sankcje antykorupcyjne na 3 prominentnych obywateli Bułgarii oraz ich kręgi biznesowe. W gronie objętych nimi osób, znaleźli się były poseł i potentat medialny, były urzędnik państwowy oraz jeden z najbogatszych mieszkańców kraju, czyli Wasyl Krumow Bożkow. Sankcje uderzyły także w należące do nich (oficjalnie lub nie) 64 firmy, które straciły dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.

Ubiegająca się o przyjęcie do strefy Euro Bułgaria stanowi przykład państwa, którego życie publiczne jest kształtowane w ogromnej mierze przez oligarchów i zorganizowaną przestępczość. Kraj chce przyjąć walutę wspólnoty w 2024 roku, a minister finansów kraju powiedział ostatnio, że kryzys związany z pandemią koronawirusa nie spowolni tych planów. Pytanie tylko, czy Unia Europejska nie będzie domagała się najpierw ograniczenia korupcji.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę