menu

Strona Główna > Newsy > Ceny nieruchomości na Bałkanach szybują w górę przez pranie pieniędzy

Ceny nieruchomości na Bałkanach szybują w górę przez pranie pieniędzy


Dotknięte kryzysem państwa z Bałkanów stały się placem zabaw dla mafii i skorumpowanych urzędników, którzy zawyżają ceny nieruchomości piorąc pieniądze z handlu narkotykami i żywym towarem – donosi The Economist.

Ceny mieszkań w Tiranie wzrosły o 40% od 2015 roku. Albański rynek nieruchomości drożeje nie tylko przez wyższe koszty materiałów budowlanych, czy rosnący popyt (który w istocie jest tam niewielki). Ważnym motorem napędzającym wzrost, są umocowane politycznie mafie, które wykorzystują go do prania pieniędzy.

Podczas akcji wymierzonej w kalabryjską mafię Ndranghetę, śledczy odkryli, że przedstawiciele klanu kontaktowali się z deweloperem z Albanii. Osoba ta miała pozwolenie na wybudowanie 3 wieżowców za 180 mln EUR, jednak posiadała tylko 1/18 potrzebnej kwoty. Mafia miała dostarczyć mu kapitał i przygotowywała pod to grunt szukając przyjaciół wśród lokalnych polityków. Skalę korupcji w państwie pokazują statystyki lokalnej Agencji ds. zapobiegania praniu pieniędzy, według których w latach 2015-2019 zgłosiła ona policji 1462 sprawy do zbadania. Do prokuratury skierowano mniej niż 1/3 z nich (łącznie 429 przypadków).

To jasne, że coś jest nie tak. Jeśli spojrzysz na rynek nieruchomości, nie możesz nie zauważyć, że od 2015 r. ceny wzrosły o 40%, chociaż sprzedaż jest niewielka i tylko w ograniczonych obszarach – powiedział Zef Preci, dyrektor albańskiego think tanku Centre for Economic Research – Widzisz, pozwolenia na budowę wysokich budynków w Tiranie, które nie mają nic wspólnego z rozwojem urbanistycznym. Nie tworzą miejsc pracy, ale są w stanie skorumpować najwyższe szczeble władzy.

Raport Global Initiative cytuje agenta nieruchomości, który twierdzi, że jeśli ktoś jest zainteresowany luksusowym apartamentem w Tiranie, prawdopodobnie jest gangsterem.

Bośnia, Macedonia i Belgrad

Problem nie dotyczy wyłącznie Albanii. Podobny boom na rynku nieruchomości ma w tym momencie miejsce także w innych bałkańskich krajach. The Economist wskazuje na przykład Bośni i Sarajewa, w którym powstają nowoczesne budynki, finansowane przez międzynarodowe grupy przestępcze oraz arabskich inwestorów. Inwestycje polityczno-mafijnych kręgów są dobrze widoczne także w sąsiedniej Serbii, w której stolicy powstają kolejne wieżowce stawiane przez kapitał o niewiadomym pochodzeniu.

12 maja tego roku prokuratorzy z Macedonii Północnej postawili kolejne zarzuty byłemu premierowi kraju. Nikoła Gruewski miał kupić nieruchomość za pieniądze pochodzące z Belize, które trafiły do jego partii. Na polityku ciążą także inne oskarżenia związane z korupcją. Nie trafi jednak do więzienia, gdyż w 2018 roku otrzymał azyl na Węgrzech.

Bułgarski zwrot

W ostatnich dniach władze USA nałożyły sankcje antykorupcyjne na 3 prominentnych obywateli Bułgarii oraz ich kręgi biznesowe. W gronie objętych nimi osób, znaleźli się były poseł i potentat medialny, były urzędnik państwowy oraz jeden z najbogatszych mieszkańców kraju, czyli Wasyl Krumow Bożkow. Sankcje uderzyły także w należące do nich (oficjalnie lub nie) 64 firmy, które straciły dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.

Ubiegająca się o przyjęcie do strefy Euro Bułgaria stanowi przykład państwa, którego życie publiczne jest kształtowane w ogromnej mierze przez oligarchów i zorganizowaną przestępczość. Kraj chce przyjąć walutę wspólnoty w 2024 roku, a minister finansów kraju powiedział ostatnio, że kryzys związany z pandemią koronawirusa nie spowolni tych planów. Pytanie tylko, czy Unia Europejska nie będzie domagała się najpierw ograniczenia korupcji.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę