menu

Strona Główna > Newsy > Prawie 900 000 kont handlowało na GME podczas akcji WallStreetBets

Prawie 900 000 kont handlowało na GME podczas akcji WallStreetBets


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeanalizowała wydarzenia związane ze styczniową pompą na akcjach spółki GameStop. W poniedziałek ukazał się raport, z którego dowiadujemy się m.in. o liczbie traderów, którzy brali w niej udział.

GameStop (GME) stał się symbolem inwestycyjnej manii, która zawładnęła rynkami na początku roku. Społeczność użytkowników subforum Reddita – WallStreetBets zaangażowała się w masowe skupowanie akcji podupadającej sieci sklepów z grami komputerowymi, żeby przeciwstawić się funduszom inwestycyjnym grającym na jej spadki.

Trzy tygodnie pompy wystarczyły, żeby kurs GME podniósł się o 2700%. Instytucjonalni gracze shortujący GameStop zaczęli ponosić poważne straty. Pomógł im jednak Robinhood. Platforma inwestycyjna, z której korzystała znaczna część drobnych traderów z forum WallStreetBets ograniczyła handel GME. Przyczyniło się to do zatrzymania pompy, jednak broker naraził się na kłopoty ze strony amerykańskich agencji regulujących rynek.

Prawie 900 000 kont w szczycie

Raport SEC wskazuje, że podczas pompy WallStreetBets, liczba kont handlujących akcjami GameStop wzrosła z 9 000 do prawie 900 000 w szczycie z 27 stycznia. 

To było prawdziwe szaleństwo. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek widział taką liczbę na pojedynczej akcji, nawet w szczytowym momencie bańki dot.com. W tym kontekście jest to „Wow” – powiedział Steve Sosnick, główny strateg Interactive Brokers, komentując raport SEC.

Według analizy wykonanej przez SEC, tylko pomiędzy 12 i 13 stycznia, liczba kont indywidualnych handlujących na GameStop wzrosła z 9220 do 60 515. Napływowi traderów towarzyszył nieprzerwany wzrost cen. Od 12 do 27 stycznia kurs GME podniósł się o 2700% osiągając maksymalną wycenę na poziomie 483 dolarów. W tym samym czasie rekordy biły także wolumeny obrotu, które wzrosły o 1400% do 100 mln akcji dziennie. Aż 2/3 handlu odbywało się na platformach brokerów Robinhood, ETrade i TD Ameritrade.

Po szybkich wzrostach nastąpiły jeszcze szybkie spadki. W pierwszym tygodniu lutego akcje GameStop straciły blisko 86%. 28 stycznia liczba kont handlujących GME spadła w ciągu jednego dnia o 250 000.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę