menu

Strona Główna > Newsy > Prawie 900 000 kont handlowało na GME podczas akcji WallStreetBets

Prawie 900 000 kont handlowało na GME podczas akcji WallStreetBets


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeanalizowała wydarzenia związane ze styczniową pompą na akcjach spółki GameStop. W poniedziałek ukazał się raport, z którego dowiadujemy się m.in. o liczbie traderów, którzy brali w niej udział.

GameStop (GME) stał się symbolem inwestycyjnej manii, która zawładnęła rynkami na początku roku. Społeczność użytkowników subforum Reddita – WallStreetBets zaangażowała się w masowe skupowanie akcji podupadającej sieci sklepów z grami komputerowymi, żeby przeciwstawić się funduszom inwestycyjnym grającym na jej spadki.

Trzy tygodnie pompy wystarczyły, żeby kurs GME podniósł się o 2700%. Instytucjonalni gracze shortujący GameStop zaczęli ponosić poważne straty. Pomógł im jednak Robinhood. Platforma inwestycyjna, z której korzystała znaczna część drobnych traderów z forum WallStreetBets ograniczyła handel GME. Przyczyniło się to do zatrzymania pompy, jednak broker naraził się na kłopoty ze strony amerykańskich agencji regulujących rynek.

Prawie 900 000 kont w szczycie

Raport SEC wskazuje, że podczas pompy WallStreetBets, liczba kont handlujących akcjami GameStop wzrosła z 9 000 do prawie 900 000 w szczycie z 27 stycznia. 

To było prawdziwe szaleństwo. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek widział taką liczbę na pojedynczej akcji, nawet w szczytowym momencie bańki dot.com. W tym kontekście jest to „Wow” – powiedział Steve Sosnick, główny strateg Interactive Brokers, komentując raport SEC.

Według analizy wykonanej przez SEC, tylko pomiędzy 12 i 13 stycznia, liczba kont indywidualnych handlujących na GameStop wzrosła z 9220 do 60 515. Napływowi traderów towarzyszył nieprzerwany wzrost cen. Od 12 do 27 stycznia kurs GME podniósł się o 2700% osiągając maksymalną wycenę na poziomie 483 dolarów. W tym samym czasie rekordy biły także wolumeny obrotu, które wzrosły o 1400% do 100 mln akcji dziennie. Aż 2/3 handlu odbywało się na platformach brokerów Robinhood, ETrade i TD Ameritrade.

Po szybkich wzrostach nastąpiły jeszcze szybkie spadki. W pierwszym tygodniu lutego akcje GameStop straciły blisko 86%. 28 stycznia liczba kont handlujących GME spadła w ciągu jednego dnia o 250 000.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę