menu

Prawnicy IronFX oskarżeni i skazani


Prawnicy IronFX, którzy pomagali we wstrzymywaniu wypłat z zysku oraz początkowych depozytów poprzez wysyłanie „ostrzeżeń” prawnych klientom, zostali oskarżeni o przekupienie funkcjonariusza publicznego oraz nadużycie władzy. Andreas Neocleous został oskarżony, a jego syn  Panayiotis Neocleous trafił do więzienia. Czy to oznacza koniec ochrony, która wciąż utrzymuje IronFX w branży? 

W marcu zeszłego roku, FinanceFeeds donosił, że sprawa przeciwko zastępcy prokuratora generalnego Rikkosa Erotokritou, adwokatów Andreasa Kyprizoglou, Panayiotisa Neocleous i kancelarii należącej do Andreasa Neocleous, zakończyła się wyrokiem uznającym winę wyżej wymienionych. Werdykt został wydany przez ławę przysięgłych Sądu Nikozja w dniu 2 marca 2016 roku w odniesieniu do sprawy, która została złożona w dniu 19 maja 2015 r.

W tamtym czasie, prawnicy byli oskarżeni o siedem przestępstw i groziło im siedem lat więzienia. Szczególnie interesującym faktem dla branży FX i klientów jest to, że prawnik Panyiotis Neocleous i kancelaria Andreas Neocleous reprezentują IronFX, a jednocześnie wysyłali listy z pogróżkami do klientów IronFX.

Kampania medialna w Chinach, liczne działania i kilka pozwów zbiorowych przeciwko IronFX nie przyniosły absolutnie żadnych skutków, podczas gdy inne firmy przekraczające pewne granice swojej działalności są na Cyprze karane oraz zostają im zawieszone licencje. IronFX kontynuuje swoją przejażdżkę pod prąd, wbrew regułom i władzom.

FinanceFeeds kilka razy próbował uzyskać informacje od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CySec) w związku z cofnięciem licencji, jednak oficjalna odpowiedź brzmiała, że CySec nie posiada takich uprawnień. Jednakże w rzeczywistości CySec może anulować licencje, lecz jak do tej pory nie podjęto takiego kroku w stosunku do IronFX, powodując liczne spekulacje.

Wcześniej wspomnieni prawnicy zostali w zeszłym tygodniu pociągnięci do odpowiedzialności karnej, gdy sąd orzekł, że Panayiotis Neocleous i kancelaria prawna Andreasa Neocleous są winni w sprawie przekupstwa funkcjonariusza publicznego, spiskowania w celu wyłudzenia oraz nadużycia władzy wraz z byłym zastępcą prokuratora generalnego Rikkosem Erotokritou oraz jego partnerem Andreasen Kyprizoglu.

Sąd uznał oskarżonych jako nierzetelnych i niewiarygodnych, co dodatkowo ściągnęło wątpliwości na przedstawioną przez nich wersję wydarzeń. Był to pierwszy przypadek w historii Cypru, kiedy prezydent Nikos Anastasiadis pojawił się jako świadek w procesie karnym.

Czterej prawnicy zostali uznanymi za winnych spiskowania w celu uzyskania korzystnego wyroku w sprawie cywilnej Erotokritou przeciwko Laiki Bank w 2013 roku, w którym starał się o odpisanie 0,5 mln dolarów zaciągniętych kredytów.

Kancelaria Neocleous, która reprezentowała Laiki Bank w tej sprawie, nie pojawiła się w sądzie aby wysłuchać pozwu Erotokritou, co spowodowało orzeczenie wyroku korzystnego dla zastępcy prokuratora generalnego Cypru.

Z drugiej strony, sąd uznał, że Erotokritou rozpoczął ściganie karne obywateli rosyjskich, którzy walczyli w sądzie o kontrolę nad funduszem Providencia, wartym dziesiątki milionów, pomimo wyraźnych instrukcji dwóch prokuratorów generalnych – piastującego urząd Costasa Clerides oraz jego poprzednika, Petrosa Clerides, który celowo pozostawał w cieniu.

Nawiązując do wyroku, Andreas Neocleous oraz jego syn, Panayiotis Neocleous, zostali skazani na 2,5 lat więzienia, podczas gdy partner Erotokritou, Andreas Kyprizoglou który nie odegrał tak znaczącej roli został skazany na 1,5 więzienia w zawieszeniu.

Kilku klientów, którzy zostali postawieni w niekorzystnym świetle w internecie, wniosło sprawy o zniesławienie. Nawiązując jednak do cypryjskich gazet, większość tych spraw zakończyło się po myśli IronFX ze względu na faworyzujące brokera sądy.

Kancelaria rozpoczęła również walkę z każdym kto odważył się wylać swoje żale na publicznych forach internetowych, argumentując w wielu przypadkach, że klienci IronFX uważają to zachowanie za celową kampanię wymierzoną w IronFX w celu zniszczenia reputacji, co nie może pozostać bez odpowiedniej reakcji.

W najbliższym czasie okaże się, jak cypryjskie władze zareagują na inne aspekty, takie jak 1,6 miliona dolarów niezapłaconych podatków, czy opłata 176 milionów dolarów dla Parlamentu Europejskiego, które ciążą na brokerze.

Źródło: FinanceFeedsJesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

XM podnosi dźwignię dla Bitcoina
XM podnosi dźwignię dla Bitcoina
Broker XM ogłosił w dniu wczorajszym zmiany w warunkach handlu dla instrumentu BTC/USD. Zmiany dotyczą poziomu wymaganego zabezpieczenia (dźwigni) dla pary z Bitcoinem. Wcześniej wynosiła ona 1:3 (33%), od wczoraj dźwignia dla Bitcoina wynosi...
Retransmisja konferencji „Przyszłość kryptowalut”
Retransmisja konferencji „Przyszłość kryptowalut”
Na początku października broker XTB zorganizował konferencję pod nazwą „Przyszłość kryptowalut”, na której zostały poruszone tematy związane z kryptowalutami i inwestycjami w te instrumenty. Sama konferencja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że teraz broker...
FCA ostrzega przed firmą klonem – RTC Finance
FCA ostrzega przed firmą klonem – RTC Finance
Brytyjskie FCA ostrzega przed kolejną firmą klonem, podszywającą się pod inną regulowaną spółkę. Mowa tutaj o RTC Finance, która działa bez regulacji i upodabnia się do firmy Spot Capital Markets Ltd.   Informacje na temat...
Przewiń na górę