menu

Strona Główna > Newsy > Prezes banku i pracownicy podejrzani o przywłaszczenie 55 mln PLN

Prezes banku i pracownicy podejrzani o przywłaszczenie 55 mln PLN


Polska Agencja Prasowa poinformowała, że policja zatrzymała byłą prezes upadłego już Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz pięcioro byłych pracowników banku. Zatrzymani są podejrzani o przywłaszczenie 55 mln PLN.

Podejrzani w tej sprawie to Janina K. – prezes upadłego banku, jej syn Krzysztof K. – referent do spraw kredytów, Genowefa K. – wiceprezes banku i główna księgowa; Teresa R. – członek zarządu banku i starszy inspektor ekonomiczny, Danuta R. – specjalista do spraw samorządowych i obsługi oszczędności, audytor wewnętrzny oraz Bożena S. – starszy inspektor do spraw oszczędności i depozytów, członek rady nadzorczej banku.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było dokonywanie oszustw, wyrządzenia szkody majątkowej Banku Spółdzielczego w Grębowie w wielkich rozmiarach i przywłaszczenia mienia klientów banku. Dodatkowo trzy osoby usłyszały też zarzut wyłudzenia 10 milionów złotych na szkodę dwóch innych banków.

– Celem działania rozpracowanej grupy przestępczej było przywłaszczenie środków pieniężnych zdeponowanych przez klientów. Wszyscy podejrzani złożyli wyjaśnienia, których treść weryfikujemy. Niektórzy przyznali się do zarzutów – powiedział PAP prokurator Rafał Teluk, naczelnik Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie.

Przywłaszczali pieniądze klientów

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani podrabiali dokumenty bankowe, poświadczali w nich nieprawdę, zakładali rachunki bankowe na osoby fikcyjne i nieżyjące, przelewali pieniądze pomiędzy rachunkami założonymi na osoby fikcyjne i nieżyjące, a także wreszcie wypłacali z tych rachunków gotówkę. Ponadto Janina K. udzielała sobie i swoim bliskim kredytów z naruszeniem procedur bankowych, bez sprawdzania zdolności kredytowych, bez właściwego zabezpieczenia i z zaniżonym oprocentowaniem.

– Szkoda wyrządzona Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie sięga 20 milionów złotych, natomiast kolejne 25 milionów to przywłaszczone pieniądze klientów banku, zdeponowane na lokatach – dodaje prokurator Rafał Teluk.

Według prokuratury śledztwo może potrwać jeszcze około pół roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę