Strona Główna > Newsy > Prezes banku i pracownicy podejrzani o przywłaszczenie 55 mln PLN

Prezes banku i pracownicy podejrzani o przywłaszczenie 55 mln PLN


Polska Agencja Prasowa poinformowała, że policja zatrzymała byłą prezes upadłego już Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz pięcioro byłych pracowników banku. Zatrzymani są podejrzani o przywłaszczenie 55 mln PLN.

Podejrzani w tej sprawie to Janina K. – prezes upadłego banku, jej syn Krzysztof K. – referent do spraw kredytów, Genowefa K. – wiceprezes banku i główna księgowa; Teresa R. – członek zarządu banku i starszy inspektor ekonomiczny, Danuta R. – specjalista do spraw samorządowych i obsługi oszczędności, audytor wewnętrzny oraz Bożena S. – starszy inspektor do spraw oszczędności i depozytów, członek rady nadzorczej banku.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było dokonywanie oszustw, wyrządzenia szkody majątkowej Banku Spółdzielczego w Grębowie w wielkich rozmiarach i przywłaszczenia mienia klientów banku. Dodatkowo trzy osoby usłyszały też zarzut wyłudzenia 10 milionów złotych na szkodę dwóch innych banków.

– Celem działania rozpracowanej grupy przestępczej było przywłaszczenie środków pieniężnych zdeponowanych przez klientów. Wszyscy podejrzani złożyli wyjaśnienia, których treść weryfikujemy. Niektórzy przyznali się do zarzutów – powiedział PAP prokurator Rafał Teluk, naczelnik Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie.

Przywłaszczali pieniądze klientów

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani podrabiali dokumenty bankowe, poświadczali w nich nieprawdę, zakładali rachunki bankowe na osoby fikcyjne i nieżyjące, przelewali pieniądze pomiędzy rachunkami założonymi na osoby fikcyjne i nieżyjące, a także wreszcie wypłacali z tych rachunków gotówkę. Ponadto Janina K. udzielała sobie i swoim bliskim kredytów z naruszeniem procedur bankowych, bez sprawdzania zdolności kredytowych, bez właściwego zabezpieczenia i z zaniżonym oprocentowaniem.

– Szkoda wyrządzona Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie sięga 20 milionów złotych, natomiast kolejne 25 milionów to przywłaszczone pieniądze klientów banku, zdeponowane na lokatach – dodaje prokurator Rafał Teluk.

Według prokuratury śledztwo może potrwać jeszcze około pół roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Najnowsze wiadomości:

Binance pomaga Tajwanowi w rozwikłaniu oszustwa o wartości 6,2 mln USD

Binance, we współpracy z tajwańskimi organami ścigania, pomaga rozwiązać sprawę oszustwa kryptowalutowego o wartości 6,2 ...

Memcoiny rosną wraz z rynkiem, Kangamoon wciąż w przedsprzedaży

Podczas gdy Dogecoin i Dogwifhat nadal pokazują zielone wykresy cen, coraz więcej traderów interesuje się ...

Roaring Kitty wraca, GameStop rośnie, ale powtórki z 2021 raczej nie będzie.

RoaringKitty powrócił po trzech latach przerwy. Jego tweet wysłał cenę akcji GameStopu kilkaset procent wyżej, ...

Kolejna firma prop-tradingowa idzie na dno. Imperium kasyn CFD wali się w ekspresowym tempie.

Od momentu wstrzymania działalności MyForexFunds w 2023 roku, branżę prop-tradingową nawiedzają plagi egipskie. Właśnie zamknięto kolejną, ...
Przewiń na górę
Exit mobile version