menu

Strona Główna > Newsy > Prezes Fed: presja inflacyjna może trwać dłużej niż oczekiwano

Prezes Fed: presja inflacyjna może trwać dłużej niż oczekiwano


Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że przyczyny niedawnego wzrostu inflacji mogą trwać dłużej niż zakładano. 

Słowa te padły podczas wystąpienia przewodniczącego Fed przed senacką komisją bankową. Powell stwierdził, że wzrost gospodarczy nadal się umacnia, jednak napotkał na wiele wąskich gardeł związanych m.in. z łańcuchem dostaw. W związku z tym należy przygotować się na to, że wysoka inflacja utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. 

Inflacja jest wysoka i prawdopodobnie utrzyma się na tym poziomie przez kilka następnych miesięcy, zanim zacznie się zmniejszać. Ponieważ gospodarka nadal się otwiera, a wydatki ożywiają się, widzimy presję na wzrost cen, szczególnie z powodu wąskich gardeł w niektórych sektorach. Skutki te były większe i trwalsze niż oczekiwano, ale będą się zmniejszać, a wraz z nimi oczekuje się, że inflacja spadnie w kierunku naszego długoterminowego celu 2 procent.  – powiedział Powell.

Komentarz ten pojawił się jako część obowiązkowego zeznania, składanego przez szefa Rezerwy Federalnej przed Kongresem. Dotyczy ono ekonomicznej reakcji, podjętej przez Fed w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. We środę Jerome Powell będzie występować przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Coraz bliżej taperingu

Mające miejsce w zeszłym tygodniu posiedzenie Fed, dostarczyło kolejnych sygnałów, że już wkrótce może dojść do wygaszania bodźców stymulujących wzrost gospodarczy. Zdaniem urzędników Rezerwy Federalnej, specjalne środki podjęte w związku z pandemią powoli przestają być potrzebne. Podkreśla się jednak, że zmniejszenie miesięcznego skupowania aktywów nie oznacza szybkiego podniesienia stóp procentowych, a zmiany będą wdrażane stopniowo.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę