menu

Strona Główna > Newsy > Prezes Fed: presja inflacyjna może trwać dłużej niż oczekiwano

Prezes Fed: presja inflacyjna może trwać dłużej niż oczekiwano


Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że przyczyny niedawnego wzrostu inflacji mogą trwać dłużej niż zakładano. 

Słowa te padły podczas wystąpienia przewodniczącego Fed przed senacką komisją bankową. Powell stwierdził, że wzrost gospodarczy nadal się umacnia, jednak napotkał na wiele wąskich gardeł związanych m.in. z łańcuchem dostaw. W związku z tym należy przygotować się na to, że wysoka inflacja utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. 

Inflacja jest wysoka i prawdopodobnie utrzyma się na tym poziomie przez kilka następnych miesięcy, zanim zacznie się zmniejszać. Ponieważ gospodarka nadal się otwiera, a wydatki ożywiają się, widzimy presję na wzrost cen, szczególnie z powodu wąskich gardeł w niektórych sektorach. Skutki te były większe i trwalsze niż oczekiwano, ale będą się zmniejszać, a wraz z nimi oczekuje się, że inflacja spadnie w kierunku naszego długoterminowego celu 2 procent.  – powiedział Powell.

Komentarz ten pojawił się jako część obowiązkowego zeznania, składanego przez szefa Rezerwy Federalnej przed Kongresem. Dotyczy ono ekonomicznej reakcji, podjętej przez Fed w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. We środę Jerome Powell będzie występować przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Coraz bliżej taperingu

Mające miejsce w zeszłym tygodniu posiedzenie Fed, dostarczyło kolejnych sygnałów, że już wkrótce może dojść do wygaszania bodźców stymulujących wzrost gospodarczy. Zdaniem urzędników Rezerwy Federalnej, specjalne środki podjęte w związku z pandemią powoli przestają być potrzebne. Podkreśla się jednak, że zmniejszenie miesięcznego skupowania aktywów nie oznacza szybkiego podniesienia stóp procentowych, a zmiany będą wdrażane stopniowo.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę