menu

Strona Główna > Newsy > Prezes Fed: presja inflacyjna może trwać dłużej niż oczekiwano

Prezes Fed: presja inflacyjna może trwać dłużej niż oczekiwano


Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że przyczyny niedawnego wzrostu inflacji mogą trwać dłużej niż zakładano. 

Słowa te padły podczas wystąpienia przewodniczącego Fed przed senacką komisją bankową. Powell stwierdził, że wzrost gospodarczy nadal się umacnia, jednak napotkał na wiele wąskich gardeł związanych m.in. z łańcuchem dostaw. W związku z tym należy przygotować się na to, że wysoka inflacja utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. 

Inflacja jest wysoka i prawdopodobnie utrzyma się na tym poziomie przez kilka następnych miesięcy, zanim zacznie się zmniejszać. Ponieważ gospodarka nadal się otwiera, a wydatki ożywiają się, widzimy presję na wzrost cen, szczególnie z powodu wąskich gardeł w niektórych sektorach. Skutki te były większe i trwalsze niż oczekiwano, ale będą się zmniejszać, a wraz z nimi oczekuje się, że inflacja spadnie w kierunku naszego długoterminowego celu 2 procent.  – powiedział Powell.

Komentarz ten pojawił się jako część obowiązkowego zeznania, składanego przez szefa Rezerwy Federalnej przed Kongresem. Dotyczy ono ekonomicznej reakcji, podjętej przez Fed w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. We środę Jerome Powell będzie występować przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Coraz bliżej taperingu

Mające miejsce w zeszłym tygodniu posiedzenie Fed, dostarczyło kolejnych sygnałów, że już wkrótce może dojść do wygaszania bodźców stymulujących wzrost gospodarczy. Zdaniem urzędników Rezerwy Federalnej, specjalne środki podjęte w związku z pandemią powoli przestają być potrzebne. Podkreśla się jednak, że zmniejszenie miesięcznego skupowania aktywów nie oznacza szybkiego podniesienia stóp procentowych, a zmiany będą wdrażane stopniowo.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

Spółka ICC Intercertus Capital Limited, operator marki Axiance, która oferuje instrumenty rynku forex i kontrakty ...
Czytaj dalej
ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”

ASIC: 28% inwestorów nie chce inwestować w kontrakty CFD

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała raport z badania inwestorów detalicznych, w którym ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

FXBFI Broker zawiera ugodę z CySEC o wartości 150 tys. EUR

FXBFI Broker Financial Investment Limited, firma inwestycyjna zarejestrowana na Cyprze, zapłaciła 150 tys. EUR Cypryjskiej ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje kolejne towary do swej platformy

Broker internetowy eToro dodał do swojej platformy inwestycyjnej osiem towarów. Tym razem wśród nowych aktywów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę