menu

Strona Główna > Newsy > Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF


Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM oraz o ograniczeniu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Zgodnie z decyzją KNF broker nie będzie mógł przyjmować i przekazywać zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz oferować obrotu instrumentami finansowymi.

Spółka opublikowała oficjalny komunikat, w którym wyraża zaskoczenie działaniami KNF. „Sposób oraz okoliczności wydania decyzji administracyjnej są sporym zaskoczeniem dla PCDM, zwłaszcza że dotychczasowy przebieg prowadzonego postępowania nie wskazywał na możliwość wydania rozstrzygnięcia o takiej treści, w tak krótkim czasie. Biorąc pod uwagę treść innych rozstrzygnięć w podobnych tego typu sprawach, sposób procedowania Komisji Nadzoru Finansowego uważamy za zupełnie niespójny z dotychczasową jej praktyką, a przede wszystkim rażąco nieprawidłowy i nieadekwatny do przypisywanych Domowi Maklerskiemu naruszeń prawa” – czytamy w komunikacie.

Prosper Capital podkreśla, że fundamentalnie nie zgadza się z treścią wydanej decyzji administracyjnej. W ocenie spółki nic nie uzasadniało takiej decyzji. Broker wskazuje, że nie zgadza się z treścią uzasadnienia decyzji, która w ocenie spółki, popartej konsultacjami z doradcami prawnymi, „dotknięta jest rażącymi wadliwościami, w tym zwłaszcza naruszeniami przepisów procedury”.

Broker skorzysta z dostępnych środków prawnych

W tej sytuacji, PCDM zamierza skorzystać ze wszelkich przysługujących mu środków prawnych, jakie okażą się adekwatne w obecnej sytuacji Domu Maklerskiego, w ścisłej konsultacji z jego doradcami prawnymi. Podjęto już stosowne działania mające na celu zabezpieczenie ciągłości działania Domu Maklerskiego, w tym zwłaszcza w zakresie linii biznesowych niezwiązanych z oferowaniem instrumentów finansowych.

Komisja Nadzoru Finansowego decyzję o nałożeniu kary argumentowała tym, że model działalności Prosper Capital we wskazanych obszarach uniemożliwiał jego prawidłowe działanie, zgodne z wymogami prowadzenia działalności maklerskiej. „Taki tryb prowadzenia działalności pozwalał spółce na proponowanie nabycia obligacji wśród klientów, którym dane obligacje nie powinny być zaoferowane, co było niezgodne z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim naruszało zasadę działania w najlepiej pojętym interesie klientów”.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę