menu

Strona Główna > Newsy > Przestępcy oszukują ofiary, obiecując pomoc w odzyskaniu pieniędzy

Przestępcy oszukują ofiary, obiecując pomoc w odzyskaniu pieniędzy


Australijski Scamwatch ostrzega przed ofertami pomocy w odzyskaniu pieniędzy za opłatą z góry. Oszustwa tego typu są skierowane do osób, które straciły już pieniądze w wyniku wcześniejszego oszustwa, a przestępcy obiecują pomoc w odzyskaniu pieniędzy po uiszczeniu opłaty z góry. Do tej pory w tym roku Australijczycy stracili w wyniku tych oszustw ponad 270 000 AUD, co stanowi wzrost o 301%.

– Oszuści proszą o pieniądze i dane osobowe, zanim zaoferują „pomoc” ofierze, a następnie znikają i zrywają wszelkie kontakty. Oszustwa związane z odzyskiwaniem pieniędzy są szczególnie paskudne, ponieważ ich celem są ponownie ofiary oszustwa. Oszustwa te mogą prowadzić do znacznego cierpienia psychicznego, ponieważ wiele osób straciło już pieniądze lub dane osobowe – powiedziała Delia Rickard, wiceprzewodnicząca ACCC.

W tym roku Scamwatch otrzymał 66 zgłoszeń dotyczących oszustw związanych z odzyskiwaniem pieniędzy, co stanowi wzrost o 725% porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Oszuści celują w ofiary poprzednich oszustw, kontaktując się z nimi bez zapowiedzi i podając się za zaufaną organizację, taką jak kancelaria prawna, jednostka zajmująca się zwalczaniem oszustw lub agencja rządowa. Mogą mieć oficjalnie wyglądające strony internetowe i posługiwać się fałszywymi referencjami innych ofiar, którym „pomogli”.

Różne metody działania oszustów

Oprócz zapłaty z góry oszuści często proszą ofiary o wypełnienie fałszywych dokumentów lub dostarczenie dowodu tożsamości. Mogą też prosić o zdalny dostęp do komputerów lub smartfonów. Inną taktyką stosowaną przez oszustów jest kontaktowanie się telefonicznie lub pocztą elektroniczną z osobami, które w rzeczywistości nie padły ofiarą oszustwa, i przekonywanie ich, że nieświadomie zostały oszukane i są uprawnione do otrzymania zwrotu pieniędzy.

Delia Rickard z ACCC zaleca, aby w przypadku niespodziewanego kontaktu z osobą, która obiecuje zwrot pieniędzy za opłatą, natychmiast przerwać połączenie, usunąć wiadomość e-mail i ignorować kolejne próby nawiązania kontaktu. Przestrzega również, aby nigdy nie podawać danych finansowych i nie udzielać zdalnego dostępu do telefonu lub komputera.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę