menu

Strona Główna > Newsy > Raport NASAA: wielu brokerów wciąż stawia własny interes na pierwszym miejscu

Raport NASAA: wielu brokerów wciąż stawia własny interes na pierwszym miejscu


Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Zarządców Papierów Wartościowych (NASAA) ogłosiło wyniki ogólnokrajowego badania przeprowadzonego przez stanowe organy nadzoru nad rynkiem papierów wartościowych. Badanie stanowi pierwsze kompleksowe spojrzenie na politykę i praktyki branży brokerskiej po wdrożeniu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przepisów dotyczących najlepszego interesu klienta (regulacja Best Interest).

– Stany członkowskie NASAA nie zaobserwowały przełomowych zmian, jakich spodziewały się w branży brokerskiej po wejściu w życie regulacji Best Interest – powiedziała Melanie Senter Lubin, prezes NASAA i komisarz ds. papierów wartościowych stanu Maryland. – To badanie ujawnia, że chociaż nastąpiły pewne ulepszenia, większość firm działa w taki sam sposób, w jaki działała wcześniej.

Najważniejsze wnioski z drugiego raportu NASAA:

  •  Odsetek ankietowanych firm brokerskich, które oferowały złożone, kosztowne i ryzykowne produkty wzrósł o 11% po wejściu w życie regulacji Best Interest.
  • 65% ankietowanych firm brokerskich nie omawia z klientami produktów o niższych kosztach lub niższym ryzyku, gdy rekomendują te produkty.
  • Nie więcej niż 4% ankietowanych firm brokerskich udoskonaliło swoje formularze profilu inwestora w celu dokładniejszego dopasowania inwestorów do produktów po wejściu nowej regulacji.
  • 3% ankietowanych firm brokerskich zrobiło krok wstecz w stosunku do swoich wcześniejszych procedur, usuwając z formularzy profilu inwestora informacje o edukacji klienta i długoterminowym ryzyku.
  • 24-30% ankietowanych firm brokerskich nadal stosowało konkursy sprzedażowe oparte na produktach, zróżnicowane wynagrodzenie i dodatkowe formy wynagrodzenia. Takie konflikty są rzadko spotykane w firmach powierniczych, zaobserwowano je jedynie u 0,5-3% doradców inwestycyjnych badanych w fazie I.

– Niektóre firmy zmierzają we właściwym kierunku, ale regulacja Best Interest ma przed sobą długą drogę, aby wypełnić luki w ochronie inwestorów, które odróżniają brokerów od doradców inwestycyjnych w zakresie doradztwa w sytuacjach konfliktowych – powiedziała Andrea Seidt, przewodnicząca komitetu ds. wdrażania regulacji Best Interest NASAA i komisarz ds. papierów wartościowych w Ohio.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę