menu

Strona Główna > Newsy > Raport NASAA: wielu brokerów wciąż stawia własny interes na pierwszym miejscu

Raport NASAA: wielu brokerów wciąż stawia własny interes na pierwszym miejscu


Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Zarządców Papierów Wartościowych (NASAA) ogłosiło wyniki ogólnokrajowego badania przeprowadzonego przez stanowe organy nadzoru nad rynkiem papierów wartościowych. Badanie stanowi pierwsze kompleksowe spojrzenie na politykę i praktyki branży brokerskiej po wdrożeniu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przepisów dotyczących najlepszego interesu klienta (regulacja Best Interest).

– Stany członkowskie NASAA nie zaobserwowały przełomowych zmian, jakich spodziewały się w branży brokerskiej po wejściu w życie regulacji Best Interest – powiedziała Melanie Senter Lubin, prezes NASAA i komisarz ds. papierów wartościowych stanu Maryland. – To badanie ujawnia, że chociaż nastąpiły pewne ulepszenia, większość firm działa w taki sam sposób, w jaki działała wcześniej.

Najważniejsze wnioski z drugiego raportu NASAA:

  •  Odsetek ankietowanych firm brokerskich, które oferowały złożone, kosztowne i ryzykowne produkty wzrósł o 11% po wejściu w życie regulacji Best Interest.
  • 65% ankietowanych firm brokerskich nie omawia z klientami produktów o niższych kosztach lub niższym ryzyku, gdy rekomendują te produkty.
  • Nie więcej niż 4% ankietowanych firm brokerskich udoskonaliło swoje formularze profilu inwestora w celu dokładniejszego dopasowania inwestorów do produktów po wejściu nowej regulacji.
  • 3% ankietowanych firm brokerskich zrobiło krok wstecz w stosunku do swoich wcześniejszych procedur, usuwając z formularzy profilu inwestora informacje o edukacji klienta i długoterminowym ryzyku.
  • 24-30% ankietowanych firm brokerskich nadal stosowało konkursy sprzedażowe oparte na produktach, zróżnicowane wynagrodzenie i dodatkowe formy wynagrodzenia. Takie konflikty są rzadko spotykane w firmach powierniczych, zaobserwowano je jedynie u 0,5-3% doradców inwestycyjnych badanych w fazie I.

– Niektóre firmy zmierzają we właściwym kierunku, ale regulacja Best Interest ma przed sobą długą drogę, aby wypełnić luki w ochronie inwestorów, które odróżniają brokerów od doradców inwestycyjnych w zakresie doradztwa w sytuacjach konfliktowych – powiedziała Andrea Seidt, przewodnicząca komitetu ds. wdrażania regulacji Best Interest NASAA i komisarz ds. papierów wartościowych w Ohio.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę