menu

Strona Główna > Newsy > Regulacje prawne dotykają jurysdykcji offshore

Regulacje prawne dotykają jurysdykcji offshore


Już od dwóch lat jesteśmy świadkami rosnących wymogów regulacyjnych w Europie, a ostatnio również w Australii. Wielu brokerów zdecydowało się otworzyć lub poszerzyć działalność swoich regulowanych oddziałów w jurysdykcjach offshore.

Ostatnie zmiany w przepisach prawnych obowiązujących na Bahamach pokazują jednak, że środowisko biznesowe i regulacyjne zmienia się również w bezpiecznych oazach. Czy ten nowy trend dotknie również całą branżę FX/CFD? Najnowsze propozycje regulacyjne Bahamów zmuszają do poruszenia dwóch zasadniczych kwestii. Po pierwsze, czy inne jurysdykcje offshore będą wkrótce stosować takie samo podejście. Po drugie, wciąż nie jest jasne, jakie powody stały za decyzjami regulatora Bahamów.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że Bahamy chcą stać się bardziej wiarygodnym miejscem działalności brokerów. Odkąd takie kraje zaczęły przyjmować brokerów FX/CFD z otwartymi ramionami, ich reputacja znacząco się obniżyła. Jurysdykcje offshore najczęściej kojarzyły się ze strategią unikania podatków, a nie z wymogami regulacyjnymi. Innymi słowy, te firmy, które nie chciały płacić podatków (lub chciały płacić dużo niższe podatki) wybierały kierunki offshore. Zawsze też pojawiało się wiele negatywnych opinii na temat prowadzenia działalności gospodarczej w takich miejscach, szczególnie w kontekście zarzutów o pranie brudnych pieniędzy.

Niepewne warunki dla brokerów

Zdaniem Tala Itzhaka Rona, prezesa kancelarii prawnej Tal Ron, Drihem & Co., niektóre jurysdykcje były bardzo popularne w przeszłości, ale teraz stały się tym, co w kancelarii nazywa się jurysdykcjami „planu B”. Chodzi tu o takie kraje jak Barbados, Bermudy, Bahamy i Belize. Są one ładnym miejscem do rejestracji działalności, ale nie przynoszą rzeczywistych korzyści ani traderom, ani brokerom. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej na całym świecie, posiadanie licencji w jurysdykcjach offshore wydaje się dziś nieuniknione. Trudno jednak przewidzieć, które kraje jako kolejne postanowią wprowadzić restrykcje w działalności brokerów FX/CFD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote dołącza do ekosystemu oneZero

Na tle nieporównywalnego roku upływającego pod znakiem globalnych wydarzeń i bezprecedensowych wolumenów obrotu, krajobraz instytucjonalnego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę