menu

Strona Główna > Ostrzeżenia > Regulator Hongkongu ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych

Regulator Hongkongu ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych


Regulująca rynek Hongkongu Securities and Futures Commission (SFC) rozpoczęła kampanię informacyjną ostrzegającą przed oszustwami inwestycyjnymi, które pojawiają się w mediach społecznościowych. Kampania prowadzona na oficjalnym facebookowym profilu SFC skierowana jest do młodszego pokolenia inwestorów.

Zdaniem SFC profil oszustw finansowych zmienia się i coraz więcej osób daje się naciągnąć w sieci. Obecnie przestępcy często kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, WeChat, Whatsapp, Telegram, a nawet portale randkowe. Regulator zaleca wzmożoną czujność, jeśli ktoś chce przekazań nam w Internecie „sprawdzone” informacje lub wskazówki inwestycyjne.

Według danych SFC, 20% manipulacji rynkowych, którymi obecnie zajmuje się regulator, zalicza się do oszustw polegających na próbie „napompowania” ceny akcji poprzez udzielanie fałszywych wskazówek i rekomendacji. Organizatorzy takich działań koncentrują się teraz na mediach społecznościowych i stosują coraz bardziej rozbudowane metody pozyskiwania ofiar, w tym m.in. podszywają się pod znanych doradców inwestycyjnych lub ekspertów rynkowych.

Rozbijanie takich zorganizowanych grup działających na platformach internetowych jest najwyższym priorytetem. Aby uniknąć złapania w tego rodzaju pułapkę, należy zachować czujność, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś oferuje nam porady w mediach społecznościowych – powiedziała Ashley Alder, prezes SFC.

Rośnie liczba oszustw w Internecie

Oszuści reklamują swe usługi i pomoc w szybkim wzbogaceniu się, jednak zwykle nie posiadają nawet strony internetowej i działają głównie w mediach społecznościowych. Co równie ważne, działają bez jakiejkolwiek licencji i kwalifikacji pozwalających świadczyć takie usługi. W marcu tego roku regulator ostrzegał przed oszustami, którzy organizowali zbiórki lub sprzedawali produkty wykorzystując strach przed koronawirusem. SFC przestrzega, że hakerzy często próbują wykorzystać w swej działalności zainteresowanie najpopularniejszymi wiadomościami oraz wydarzeniami o skali globalnej.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

bank goldman sachs zapłaci 2 mld usd w ramach ugody z doj

Goldman Sachs zawarł ugodę o wartości 2 mld USD

Bank Goldman Sachs zawarł ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości dotyczącą udziału banku w skandalu 1MDB ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (19.10): FXPB, EVFX, Markets Swiss…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  FXPB - fxpb.us AVEX Capital - avexcapital.com UI Group - ...
Czytaj dalej
trader of the month tickmill

Tickmill: trader września zarobił 45 000 USD

Zwycięzcą wrześniowej edycji konkursu Tickmill: Trader of The Month został Longjun. Wygraną przyniosły mu wysoka ...
Czytaj dalej

Australijski sąd nakłada 53 mln USD kary na trzy spółki

Australijski Sąd Federalny nałożył karę w wysokości 75 mln AUD (około 53,19 mln USD) na ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę