menu

Strona Główna > Ostrzeżenia > Regulator Hongkongu ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych

Regulator Hongkongu ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych


Regulująca rynek Hongkongu Securities and Futures Commission (SFC) rozpoczęła kampanię informacyjną ostrzegającą przed oszustwami inwestycyjnymi, które pojawiają się w mediach społecznościowych. Kampania prowadzona na oficjalnym facebookowym profilu SFC skierowana jest do młodszego pokolenia inwestorów.

Zdaniem SFC profil oszustw finansowych zmienia się i coraz więcej osób daje się naciągnąć w sieci. Obecnie przestępcy często kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, WeChat, Whatsapp, Telegram, a nawet portale randkowe. Regulator zaleca wzmożoną czujność, jeśli ktoś chce przekazań nam w Internecie „sprawdzone” informacje lub wskazówki inwestycyjne.

Według danych SFC, 20% manipulacji rynkowych, którymi obecnie zajmuje się regulator, zalicza się do oszustw polegających na próbie „napompowania” ceny akcji poprzez udzielanie fałszywych wskazówek i rekomendacji. Organizatorzy takich działań koncentrują się teraz na mediach społecznościowych i stosują coraz bardziej rozbudowane metody pozyskiwania ofiar, w tym m.in. podszywają się pod znanych doradców inwestycyjnych lub ekspertów rynkowych.

Rozbijanie takich zorganizowanych grup działających na platformach internetowych jest najwyższym priorytetem. Aby uniknąć złapania w tego rodzaju pułapkę, należy zachować czujność, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś oferuje nam porady w mediach społecznościowych – powiedziała Ashley Alder, prezes SFC.

Rośnie liczba oszustw w Internecie

Oszuści reklamują swe usługi i pomoc w szybkim wzbogaceniu się, jednak zwykle nie posiadają nawet strony internetowej i działają głównie w mediach społecznościowych. Co równie ważne, działają bez jakiejkolwiek licencji i kwalifikacji pozwalających świadczyć takie usługi. W marcu tego roku regulator ostrzegał przed oszustami, którzy organizowali zbiórki lub sprzedawali produkty wykorzystując strach przed koronawirusem. SFC przestrzega, że hakerzy często próbują wykorzystać w swej działalności zainteresowanie najpopularniejszymi wiadomościami oraz wydarzeniami o skali globalnej.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (21.01): NSX Capital, Infinitrade…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: NSX Capital / NSXCapital - nsxcapital.com Infinitrade (A&E Products Ltd) ...
Czytaj dalej
czy nowe prawo zaszkodzi rynkowi CFD w niemczech

Analiza: Czy nowe prawo podatkowe zaszkodzi rynkowi CFD w Niemczech?

Niemieccy inwestorzy obracający różnymi instrumentami pochodnymi zostaną objęci nowym podatkiem od zysków kapitałowych. To efekt ...
Czytaj dalej
trader of the month tickmill

Tickmill: trader grudnia zarobił 183 tys. USD

Traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Lei, który zarobił w grudniu 183 tysiące dolarów, osiągając ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro przywraca sprawność systemów po awarii

Społecznościowa platforma inwestycyjna eToro poinformowała, ze przywróciła pełną funkcjonalność systemu. Spółka przeprosiła także swoich klientów, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę