menu

Strona Główna > Newsy > Regulator Vanuatu oczekuje lepszych przepisów dotyczących brokerów

Regulator Vanuatu oczekuje lepszych przepisów dotyczących brokerów


Financial Markets Association (FMA), która jest organem samoregulacyjnym dla posiadaczy licencji dealerów finansowych Vanuatu, opublikowała raport zawierający kilka zaleceń mających na celu wzmocnienie systemu licencji dealerów finansowych (FDL) na wyspie.

Vanuatu stało się jedną z popularnych jurysdykcji, w której brokerzy forex i CFD rejestrują swoje firmy w celu uzyskania licencji. Brokerzy działający w tych jurysdykcjach mogą oferować wyższą dźwignię finansową klientom detalicznym, jednak opinia o licencjach z tych jurysdykcji nie jest najlepsza.

FMA poprzez opublikowane zalecenia chce zwiększyć przejrzystość systemu licencji Vanuatu i jego zgodność z regulacjami międzynarodowych organów nadzorczych. Jednocześnie regulator chce zwiększyć atrakcyjność jurysdykcji dla brokerów z całego świata.

Wymóg fizycznej działalności w Vanuatu

Jedną z głównych rekomendacji jest wprowadzenie silniejszego wymogu „podstawy gospodarczej”. Zgodnie z nim firmy świadczące usługi finansowe musiałyby być fizycznie obecne na wyspie, zatrudniać co najmniej jednego pełnoetatowego miejscowego pracownika oraz ponosić pewne lokalne wydatki operacyjne. Wdrożenie tego wymogu spowoduje, że około 145 obecnych posiadaczy licencji FDL będzie musiało przenieść swoją działalność na wyspę.

„Wymóg dotyczący podstawy gospodarczej nie tylko dałby inwestorom więcej gwarancji co do stabilności i odpowiedzialności brokerów z Vanuatu, ale także spełniłby długotrwałe żądanie Unii Europejskiej i doprowadził do usunięcia tego kraju z czarnej listy UE, która przez wiele lat utrudniała działanie branży finansowej Vanuatu” – stwierdziła FMA.

Szybszy proces wydawania licencji

Organ samoregulacyjny zalecił wprowadzenie usprawnień w sześciu głównych obszarach. Ponadto chce wprowadzić wymóg minimalnego kapitału założycielskiego oraz regularne audyty sald kapitałowych. Co więcej, na wyspie powinien istnieć mechanizm rozpatrywania skarg inwestorów.

Ponadto FMA chce wprowadzić przyspieszony i uproszczony proces wydawania licencji dla firm, które są już regulowane w innych jurysdykcjach. FMA dąży nawet do poprawy przepisów dotyczących kryptowalut i chce, aby rząd rozważył złagodzenie zakazu płatności kryptowalutami i aktywami wirtualnymi.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę