menu

Strona Główna > Newsy > Regulator z USA składa skargę przeciwko Robinhood

Regulator z USA składa skargę przeciwko Robinhood


Departament Papierów Wartościowych stanu Massachusetts złożył skargę przeciwko platformie tradingowej Robinhood. Regulator oskarża ją o narażanie inwestorów na „niepotrzebne ryzyko handlowe” – podaje Wall Street Journal. 

Model biznesowy spółki Robinhood Financial LLC opiera się w dużej mierze na pozyskiwaniu młodych, niedoświadczonych inwestorów. Ich ogromny napływ był obserwowany zwłaszcza podczas pandemii. Grywalizacja tradingu oraz atrakcyjny marketing nie zawsze dają się jednak połączyć z ochroną klientów.

Najtragiczniejszym przykładem tego do czego może doprowadzić brak wiedzy połączony z wysokim ryzykiem inwestycyjnym, jest samobójstwo studenta korzystającego z aplikacji Robinhood. 20-letni Alexander E. Kearns, przekonany o tym, że wygenerował 730,000 USD ujemnego salda, odebrał sobie życie w czerwcu tego roku. W liście pożegnalnym oskarżał brokera, pisząc: „Jak 20-latek bez dochodu był w stanie uzyskać dźwignię o wartości prawie miliona dolarów?”.

Zarzuty regulatora z Massachusetts

Chociaż sprawa wytoczona przez Massachusetts Securities Division nie dotyczy bezpośrednio tamtej tragedii, pytanie z listu Kearnsa częściowo streszcza 24-stronnicową skargę nadzoru. Zdaniem regulatora Robinhood agresywnie sprzedawał swoje usługi niedoświadczonym klientom bez wdrożenia odpowiednich mechanizmów kontrolnych. To prowadziło zaś do braku odpowiedniej ochrony inwestorów i ich kapitału. W skardze można przeczytać także, że Robinhood złamał stanowe prawo oraz regulacje, stwarzając „niepotrzebne ryzyko handlowe” oraz „daleko odbiegając od przyjętego w tym roku standardu powierniczego”, który wymaga działania w najlepszym interesie klienta. 

W praktyce zarzuty sprowadzają się do dwóch kluczowych punktów:

  • powiadomienia wysyłane przez aplikację Robinhood nakłaniają użytkowników do ciągłej aktywności; agresywna technika sprzedażowa nie idzie jednak w parze z jakością realizowania zleceń, a na platformie dochodzi często do przestojów i zakłóceń;
  • nieograniczony dostępu do rynku dla wszystkich – według regulatora z Massachusetts 68% klientów platformy zgłosiło ograniczoną wiedzę inwestycyjną lub jej brak, a mimo to zostali dopuszczeni do obrotu akcjami.

Jak skomentował William Galvin, sekretarz stanu Massachusetts: 

Traktowanie tego jak gry i wabienie młodych i niedoświadczonych klientów do dokonywania coraz większej liczby transakcji jest nie tylko nieetyczne, ale także daleko odbiega od standardów, których wymagamy w Massachusetts

Rzecznik Robinhood stwierdził, że spółka nie widziała jeszcze skargi, jednak tak jak w każdym innym przypadku deklaruje pełną współpracę z organami regulacyjnymi. 

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę