menu

Strona Główna > Newsy > Rekordowe zyski HKEX w pierwszej połowie 2021

Rekordowe zyski HKEX w pierwszej połowie 2021


Spółka Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX), która prowadzi największą giełdę w Azji pod względem kapitalizacji rynkowej, opublikowała swoje wyniki za pierwsze półrocze 2021 roku.

Zgodnie z danymi, spółka odnotowała rekordowe przychody i zyski. Według operatora giełdy, przychody za ten okres wyniosły 10,06 mld HKD (około 1,3 mld USD) w porównaniu z 7,94 mld HKD (1,02 mld USD) rok wcześniej.

Ponadto zwiększone przychody zaowocowały rekordowym dochodem, gdyż zyski giełdy w tym okresie osiągnęły poziom 6,61 mld HKD (849,39 mln USD). Jest to wzrost o 26% w porównaniu z 5,23 mld HKD w ubiegłym roku. Do wzrostu przychodów przyczyniła się zmienność rynku oraz notowania kilku dużych chińskich firm obecnych na giełdzie. W komunikacie ujawniono, że średni dzienny obrót papierami wartościowymi na giełdzie wzrósł o 60% rok do roku i osiągnął poziom 188,2 mld HKD. Zwiększyła się także aktywność na rynkach instrumentów pochodnych, ale tylko o 3%.

Spółka zapowiada poszerzenie działalności

– Rynki przez całą pierwszą połowę roku pozostawały niestabilne, odzwierciedlając obawy o ścieżkę wyjścia z pandemii, utrzymującą się niestabilną globalną geopolitykę i obawy związane z rosnącym poziomem inflacji na całym świecie. Spółka HKEX z powodzeniem utrzymała swoją odporność, a także napędzała nowe inicjatywy oraz programy rynkowe i produktowe – powiedziała prezes HKEX Laura Cha.

Wyniki w drugim kwartale spowolniły jednak w stosunku do kwartalnego rekordu osiągniętego w pierwszym kwartale 2021 roku. Oba kwartalne wskaźniki pozostały na wysokim poziomie w porównaniu z danymi za poprzedni rok. W opublikowanym komunikacie wyjaśniono, że największy udział w przychodach miały opłaty związane z obrotem akcjami. Giełda cały czas dąży jednak do poszerzenia działalności na rynkach instrumentów pochodnych i towarów. Podstawowy zysk na akcję giełdy skoczył o 26% do 5,22 HKD. Ponadto zdecydowano o wypłacie dywidendy śródrocznej w wysokości 4,69 HKD na akcję, w porównaniu do 3,71 HKD w zeszłym roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę