menu

Strona Główna > Newsy > Robinhood stanie przed sądem za ukrywanie kosztów transakcji

Robinhood stanie przed sądem za ukrywanie kosztów transakcji


Firma Robinhood Markets Inc będzie musiała zmierzyć się z pozwem zbiorowym klientów, którzy oskarżyli platformę transakcyjną o oszustwo, które polegało na ukrywaniu rzeczywistych kosztów transakcyjnych, jednocześnie reklamując transakcje „wolne of prowizji”.

Decyzję o procesie podjęła sędzia Yvonne Gonzalez Rogers z sądu okręgowego w kalifornijskim Oakland. Jej zdaniem, klienci firmy Robinhood mają podstawy, by domagać się sprawiedliwości przed sądem i walczyć o zadośćuczynienie związane z nieuczciwie realizowanymi transakcjami na platformie Robinhood.

Firma Robinhood została oskarżona przede wszystkim o ukrywanie faktu, że jej działalność opiera się w dużej mierze na „płatnościach za przepływ zleceń” i platforma z siedzibą w Menlo Park pobiera „niezwykle wysokie” prowizje od zewnętrznych brokerów, którzy przetwarzają transakcje klientów.

Klienci firmy Robinhood, którym przewodzi Ji Kwon, uzasadniali w pozwie, że to właśnie oni ostatecznie ponosili te koszty i często otrzymywali gorsze ceny transakcji, niż gdyby korzystali bezpośrednio z usług konkurentów, którzy pobierali prowizje. Wskazali również, że „istotnie podważa” to zobowiązanie platformy Robinhood do zapewniania najlepszych cen transakcji.

Sąd odrzucił argumenty platformy Robinhood

Firma Robinhood domagała się oddalenia pozwu i powoływała się na niedawne orzeczenie federalnego sądu apelacyjnego na Manhattanie. Podkreśliła przy tym, że klienci nie zarzucili jej żadnych nieprawdziwych oświadczeń dotyczących emitentów ich papierów wartościowych.

Sędzia jednak odrzuciła ten argument i wskazała, że to samo rozumowanie zastosowano w pozwie inwestorów skierowanym przeciwko producentowi luksusowych samochodów elektrycznych Lucid Group Inc.

Platforma Robinhood na razie nie odniosła się do orzeczenia sądu. Pozew zbiorowy obejmie amerykańskich użytkowników platformy, którzy korzystali z niej od 1 września 2016 do 16 czerwca 2020 i złożyli zlecenia transakcji, w odniesieniu do których firma otrzymała zapłatę za przekazanie zlecenia.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania ...
Czytaj dalej
invest cuffs 2023

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Już 24-25 marca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie ...
Czytaj dalej
dolar usd usa

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, ...
Czytaj dalej
google otrzymał karę od francji

Nancy Pelosi sprzedała akcje Google o wartości 3 mln USD

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi sprzedała akcje Google warte 3 mln USD zaledwie miesiąc przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę