menu

Strona Główna > Newsy > Robinhood znów wzbudza kontrowersje. Tym razem przez braki w sprawozdaniach

Robinhood znów wzbudza kontrowersje. Tym razem przez braki w sprawozdaniach


Z danych, do których dotarła agencja Reutera wynika, że spółka Robinhood Financial nie wykazywała transakcji na ułamkowych częściach akcji, które przeprowadzała w imieniu swych klientów.

Brak ujęcia tych transakcji w raportach może wpędzić brokera w kolejne kłopoty. Ujawnienie wszystkich transakcji jest obowiązkowe, zgodnie z nakazem oficjalnych organów regulacyjnych. Zarówno przepisy FINRA jak i amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd mówią, że jest to konieczne, aby zachować pełną przejrzystość.

Akcje ułamkowe oferowane są przez wielu brokerów i pozwalają inwestorom na zakup części akcji, bez konieczności nabywania całego papieru wartościowego. Oznacza to, że inwestorzy mogą na przykład kupić akcje takich spółek, jak Amazon za przysłowiową złotówkę i nie muszą przeprowadzać transakcji obejmującej pełną wartość akcji.

Według informacji na stronie internetowej, Robinhood po raz pierwszy uruchomił swoją ofertę akcji ułamkowych w grudniu 2019 roku. Z danych FINRA wynika jednak, że broker wykazywał w sprawozdaniach realizację zleceń dopiero od 25 stycznia 2021.

Broker zasłużył na karę

W przeszłości FINRA nakładała już grzywny na spółki, które nie wykazywały takich transakcji. Wśród ukaranych znajdują się m.in. amerykański oddział Deutsche Bank oraz Merrill Lynch. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że inwestorzy detaliczni korzystający z platformy Robinhood posiadali łącznie 802,5 mln USD w akcjach ułamkowych. Dokumenty te zostały ujawnione pod koniec 2020 roku, ale dziennikarze agencji Reutera nie byli w stanie zweryfikować tego, ilu transakcji Robinhood nie zgłosił.

Gdy dziennikarze Reutera przedstawili dane Jamesowi Angelowi, profesorowi finansów na Georgetown University, ten podsumował: „Czy spółka powinna otrzymać karę? Tak. Czy kara powinna być na tyle bolesna, by nie zrobiła tego ponownie? Tak. Czy powinna być tak duża, by wyrzucić ją z rynku? Nie”. Na razie nie wiadomo jednak, jakie działania zamierzają podjąć amerykańskie organy regulacyjne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę