menu

Strona Główna > Newsy > Robinhood znów wzbudza kontrowersje. Tym razem przez braki w sprawozdaniach

Robinhood znów wzbudza kontrowersje. Tym razem przez braki w sprawozdaniach


Z danych, do których dotarła agencja Reutera wynika, że spółka Robinhood Financial nie wykazywała transakcji na ułamkowych częściach akcji, które przeprowadzała w imieniu swych klientów.

Brak ujęcia tych transakcji w raportach może wpędzić brokera w kolejne kłopoty. Ujawnienie wszystkich transakcji jest obowiązkowe, zgodnie z nakazem oficjalnych organów regulacyjnych. Zarówno przepisy FINRA jak i amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd mówią, że jest to konieczne, aby zachować pełną przejrzystość.

Akcje ułamkowe oferowane są przez wielu brokerów i pozwalają inwestorom na zakup części akcji, bez konieczności nabywania całego papieru wartościowego. Oznacza to, że inwestorzy mogą na przykład kupić akcje takich spółek, jak Amazon za przysłowiową złotówkę i nie muszą przeprowadzać transakcji obejmującej pełną wartość akcji.

Według informacji na stronie internetowej, Robinhood po raz pierwszy uruchomił swoją ofertę akcji ułamkowych w grudniu 2019 roku. Z danych FINRA wynika jednak, że broker wykazywał w sprawozdaniach realizację zleceń dopiero od 25 stycznia 2021.

Broker zasłużył na karę

W przeszłości FINRA nakładała już grzywny na spółki, które nie wykazywały takich transakcji. Wśród ukaranych znajdują się m.in. amerykański oddział Deutsche Bank oraz Merrill Lynch. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że inwestorzy detaliczni korzystający z platformy Robinhood posiadali łącznie 802,5 mln USD w akcjach ułamkowych. Dokumenty te zostały ujawnione pod koniec 2020 roku, ale dziennikarze agencji Reutera nie byli w stanie zweryfikować tego, ilu transakcji Robinhood nie zgłosił.

Gdy dziennikarze Reutera przedstawili dane Jamesowi Angelowi, profesorowi finansów na Georgetown University, ten podsumował: „Czy spółka powinna otrzymać karę? Tak. Czy kara powinna być na tyle bolesna, by nie zrobiła tego ponownie? Tak. Czy powinna być tak duża, by wyrzucić ją z rynku? Nie”. Na razie nie wiadomo jednak, jakie działania zamierzają podjąć amerykańskie organy regulacyjne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro wchodzi na rynek defi

eToro sponsorem australijskiej reprezentacji rugby

Izraelski broker eToro ogłosił podpisanie trzyletniej umowy sponsorskiej z Rugby Australia, powiększając tym samym swoje ...
Czytaj dalej
fca prowadzi konsultacje ws. inwestycji konsumenckich

FCA nakłada 178 tys. GBP kary na Sapien Capital

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) poinformował o nałożeniu 178 tys. GBP kary na firmę Sapien ...
Czytaj dalej
amerykańskie sec ukarało tradera za spoofing

Szef SEC zapowiada walkę z „grywalizacją” tradingu

Nowy przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, wyraził obawy związane z ...
Czytaj dalej
asic uderza w dwa scamy

ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) podjęła kroki prawne przeciwko bankowi Westpac, oskarżając ją ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę