Strona Główna > Newsy > Robinhood znów wzbudza kontrowersje. Tym razem przez braki w sprawozdaniach

Robinhood znów wzbudza kontrowersje. Tym razem przez braki w sprawozdaniach


Z danych, do których dotarła agencja Reutera wynika, że spółka Robinhood Financial nie wykazywała transakcji na ułamkowych częściach akcji, które przeprowadzała w imieniu swych klientów.

Brak ujęcia tych transakcji w raportach może wpędzić brokera w kolejne kłopoty. Ujawnienie wszystkich transakcji jest obowiązkowe, zgodnie z nakazem oficjalnych organów regulacyjnych. Zarówno przepisy FINRA jak i amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd mówią, że jest to konieczne, aby zachować pełną przejrzystość.

Akcje ułamkowe oferowane są przez wielu brokerów i pozwalają inwestorom na zakup części akcji, bez konieczności nabywania całego papieru wartościowego. Oznacza to, że inwestorzy mogą na przykład kupić akcje takich spółek, jak Amazon za przysłowiową złotówkę i nie muszą przeprowadzać transakcji obejmującej pełną wartość akcji.

Według informacji na stronie internetowej, Robinhood po raz pierwszy uruchomił swoją ofertę akcji ułamkowych w grudniu 2019 roku. Z danych FINRA wynika jednak, że broker wykazywał w sprawozdaniach realizację zleceń dopiero od 25 stycznia 2021.

Broker zasłużył na karę

W przeszłości FINRA nakładała już grzywny na spółki, które nie wykazywały takich transakcji. Wśród ukaranych znajdują się m.in. amerykański oddział Deutsche Bank oraz Merrill Lynch. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że inwestorzy detaliczni korzystający z platformy Robinhood posiadali łącznie 802,5 mln USD w akcjach ułamkowych. Dokumenty te zostały ujawnione pod koniec 2020 roku, ale dziennikarze agencji Reutera nie byli w stanie zweryfikować tego, ilu transakcji Robinhood nie zgłosił.

Gdy dziennikarze Reutera przedstawili dane Jamesowi Angelowi, profesorowi finansów na Georgetown University, ten podsumował: „Czy spółka powinna otrzymać karę? Tak. Czy kara powinna być na tyle bolesna, by nie zrobiła tego ponownie? Tak. Czy powinna być tak duża, by wyrzucić ją z rynku? Nie”. Na razie nie wiadomo jednak, jakie działania zamierzają podjąć amerykańskie organy regulacyjne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ZKasino: aresztowania i konfiskata milionów w ramach międzynarodowego oszustwa

W szeroko zakrojonej operacji holenderskie władze podjęły kroki przeciwko podejrzanemu o oszustwa internetowe za pośrednictwem ...

Transfer 7128 ETH do portfela Justina Suna. Zmiany w Cardano. Przedsprzedaż KANG.

W ostatnim okresie, rynki kryptowalut doświadczyły znacznej zmienności, co zaowocowało transferem Ethereum (ETH) o wartości ...

Warren Buffett ostrzega przed AI, porównując ją do broni jądrowej

Na sobotnim zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, Warren Buffett wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Nie ...

Rekordowe zyski Coinbase: giełda skorzystała na wzrostach bitcoina

Ostatni raport finansowy Coinbase pokazał rekordowy wzrost przychodów, do czego przyczyniły się zatwierdzenie ETF-ów na ...
Przewiń na górę
Exit mobile version