Strona Główna > Newsy > Rosja: 66-letnia oszustka i ramy regulacyjne dla kryptowalut

Rosja: 66-letnia oszustka i ramy regulacyjne dla kryptowalut


Często meldujemy na łamach naszego serwisu o najróżniejszych oszustwach inwestycyjnych. Statystycznie najczęściej ulegają im osoby starsze, które o wiele łatwiej zmanipulować i oszukać. Tym razem jest jednak inaczej, 66-letnia kobieta z rosyjskiego miasta Nowosybirsk została kryptowalutowym przestępcom, dosłownie.

Senior-przestępca

Tamtejszy departament policji zakończył właśnie dochodzenie w tej sprawie. Wedle dostępnych informacji, kobieta ​​przedstawiła się jako reprezentant międzynarodowej firmy i zorganizowała seminarium w mieście Biysk. Celem wydarzenia było „nauczenie społeczeństwa, jak wyciągnąć zysk z kryptowalut”. Każdy uczestnik seminarium musiał zapłacić 31 000 rubli, dzięki temu miał zyskać unikalną możliwość generowania zwrotów z kryptowalut. Po otrzymaniu gotówki od ofiar, 66-latka wydawała je wedle własnego uznania. Wszystkie zebrane dowody zostały już przekazane do sądu.

Rosja reguluje kryptowaluty

Władze Rosji bardzo sceptycznie podchodzą do tematu kryptowalut. Centralny Bank Rosji kilkakrotnie ostrzegał przed ryzykiem związanym z inwestycją w wirtualne waluty i ICO. Handel kryptowalutami nie jest jeszcze regulowany w Rosji. Dopiero niedawno, 20 marca 2018 roku Rosyjskie Ministerstwo Finansów i niższa izba parlamentu, Duma, opublikowała projekt ustawy zatytułowany „O cyfrowych aktywach finansowych”. Dokument ma na celu dopasowanie wszystkich rzeczy związanych z kryptowalutami, w tym również ich wydobycia, do rosyjskich ram regulacyjnych.

Ustawa stwierdza, że właściciele cyfrowych aktywów finansowych mają prawo do wymiany ich na ruble lub inną walutę tylko za pośrednictwem określonych podmiotów – operatorów cyfrowych giełd aktywów finansowych. Prościej mówiąc, chodzi o brokerów posiadających licencję regulowaną przez ustawę „Rynek papierów wartościowych”. Oprócz tego, ustawa jednoznacznie stwierdza, że kryptowaluty i tokeny nie są środkami płatniczymi w Rosji.

Projekt ustawy nakreśla również sposób ochrony inwestorów. Na przykład ustalono maksymalną kwotę, która może być zapłacona przez inwestorów detalicznych w celu zakupu tokenów ICO. Na koniec, warto zauważyć, że ustawa nie proponuje żadnych kar dla tych, którzy popełniają oszustwa związane z kryptowalutami. Należy założyć, że zostanie to uregulowane w innych dokumentach.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Rekordowe zyski Coinbase: giełda skorzystała na wzrostach bitcoina

Ostatni raport finansowy Coinbase pokazał rekordowy wzrost przychodów, do czego przyczyniły się zatwierdzenie ETF-ów na ...

ETF-y na Bitcoina tracą pół miliarda dolarów w jeden dzień

W rekordowym tempie inwestorzy wycofali swoje środki z amerykańskich funduszy ETF opartych na Bitcoinie, mimo ...

Finfluencerzy z największym wpływem na decyzje inwestorów

Nowe badanie przeprowadzone przez CMC Markets ujawnia, że traderzy detaliczni coraz częściej ufają finfluencerom, stawiając ...

Kryptowaluty z najlepszym zwrotem w tym tygodniu. Co dalej z altami?

Traderzy na całym świecie śledzą na bieżąco wykresy najpopularniejszych altcoinów, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającego ...
Przewiń na górę
Exit mobile version