menu

Strona Główna > Newsy > Rosja próbuje ratować rubla

Rosja próbuje ratować rubla


Unia Europejska i Stany Zjednoczone nakładają na Kreml sankcje, mające na celu całkowitą destabilizację gospodarki. Dzisiaj rano, rosyjski bank centralny ogłosił szereg działań, mających zapobiec dalszemu osłabieniu rubla. Wśród nich znalazła się desperacka podwyżka stóp procentowych.

Załamanie rubla i widmo kryzysu finansowego w Rosji

Najważniejszą z decyzji było podniesienie referencyjnej stopy procentowej z poziomu 9.5% do 20%. Na spółki nałożono także obowiązek sprzedaży 80% przychodów z rynku Forex, a bank centralny zadeklarował wznowienie skupu złota na krajowym rynku.

To odpowiedź m.in. na blokadę niektórych banków rosyjskich w systemie SWIFT. Jednym z nich jest Sbierbank. W wyniku sankcji zagrożony bankructwem jest już europejski oddział instytucji – Sbierbank Europe. Ze względu na odpływ depozytów, istotnie pogorszyła się jego sytuacja płynnościowa.rubel dolar usdrub wykresW 2014 roku, przy okazji sankcji związanych z aneksją Krymu, rosyjski bank centralny dokonał interwencji na rynku rubla. Próba okazała się nieskuteczna i nie zatrzymała gwałtownej deprecjacji waluty. Podobne działania podjęto w ubiegłym tygodniu, a analitycy zapowiadali, że podobnie jak 8 lat temu, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Dzisiaj rano, kurs rubla względem dolara amerykańskiego był najwyższy w historii. Na rynku azjatyckim spadł on o 30% w porównaniu z piątkiem i wynosił nawet 119.50.

Historyczny krach znajduje odzwierciedlenie na ulicach Moskwy, gdzie ustawiają się długie kolejki do bankomatów. Sytuacja ma związek nie tylko z sankcjami, ale i grupą hakerską Anonymous, która zaatakowała rosyjskie banki internetowe.

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę