menu

Strona Główna > Newsy > Rosja próbuje ratować rubla

Rosja próbuje ratować rubla


Unia Europejska i Stany Zjednoczone nakładają na Kreml sankcje, mające na celu całkowitą destabilizację gospodarki. Dzisiaj rano, rosyjski bank centralny ogłosił szereg działań, mających zapobiec dalszemu osłabieniu rubla. Wśród nich znalazła się desperacka podwyżka stóp procentowych.

Załamanie rubla i widmo kryzysu finansowego w Rosji

Najważniejszą z decyzji było podniesienie referencyjnej stopy procentowej z poziomu 9.5% do 20%. Na spółki nałożono także obowiązek sprzedaży 80% przychodów z rynku Forex, a bank centralny zadeklarował wznowienie skupu złota na krajowym rynku.

To odpowiedź m.in. na blokadę niektórych banków rosyjskich w systemie SWIFT. Jednym z nich jest Sbierbank. W wyniku sankcji zagrożony bankructwem jest już europejski oddział instytucji – Sbierbank Europe. Ze względu na odpływ depozytów, istotnie pogorszyła się jego sytuacja płynnościowa.rubel dolar usdrub wykresW 2014 roku, przy okazji sankcji związanych z aneksją Krymu, rosyjski bank centralny dokonał interwencji na rynku rubla. Próba okazała się nieskuteczna i nie zatrzymała gwałtownej deprecjacji waluty. Podobne działania podjęto w ubiegłym tygodniu, a analitycy zapowiadali, że podobnie jak 8 lat temu, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Dzisiaj rano, kurs rubla względem dolara amerykańskiego był najwyższy w historii. Na rynku azjatyckim spadł on o 30% w porównaniu z piątkiem i wynosił nawet 119.50.

Historyczny krach znajduje odzwierciedlenie na ulicach Moskwy, gdzie ustawiają się długie kolejki do bankomatów. Sytuacja ma związek nie tylko z sankcjami, ale i grupą hakerską Anonymous, która zaatakowała rosyjskie banki internetowe.

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę