menu

Strona Główna > Newsy > Rosja ustępuje: Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy przedłużona, ogłasza Erdogan

Rosja ustępuje: Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy przedłużona, ogłasza Erdogan


W znaczącym zwrocie akcji, Rosja zgodziła się na przedłużenie kluczowej umowy, umożliwiającej ukraińskiemu zbożu dotarcie na światowe rynki. Ogłoszenie to nastąpiło po wcześniejszych groźbach Moskwy o opuszczeniu porozumienia.

Dlaczego to jest ważne?

  • Decyzja Rosji o przedłużeniu umowy na eksport zboża stanowi znaczną ulgę dla gospodarki Ukrainy i jej potężnego sektora rolniczego.
  • Umowa, negocjowana przez Turcję i ONZ, była na skraju upadku po tym, jak Rosja zgłosiła zastrzeżenia z powodu rzekomych „przeszkód” ze strony Zachodu na drodze do własnych eksportów.
  • Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, ogłosił dwumiesięczne przedłużenie na konferencji prasowej, na dzień przed rosyjskim terminem rozwiązania swoich zastrzeżeń.

Szczegóły:

Na konferencji prasowej w środę, prezydent Erdogan oznajmił, że Rosja i Ukraina doszły do porozumienia w sprawie przedłużenia umowy o eksporcie zboża o dwa miesiące. Decyzja ta przynosi znaczną ulgę Ukrainie, której gospodarka w dużym stopniu zależy od sektora rolniczego.

Rosja, która również posiada znaczny sektor rolniczy, wcześniej groziła wycofaniem się z umowy. Moskwa powołała się na „przeszkody” ze strony Zachodu utrudniające jej własny eksport jako powód swojego niezadowolenia. Termin rozwiązania tych zastrzeżeń był wyznaczony na czwartek, co dodawało presji na już i tak napięte negocjacje.

Umowa, wypracowana przez Turcję i ONZ, była postrzegana jako kluczowa linia życia dla ukraińskiego przemysłu rolniczego, umożliwiająca ciągły eksport zboża na rynki międzynarodowe. Wraz z tym nowym przedłużeniem, wydaje się, że sektor rolniczy Ukrainy będzie kontynuował działalność na arenie globalnej, choć z towarzysząc

Autor: ForexRev Team

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę