menu

Strona Główna > Newsy > Rumunia liderem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej

Rumunia liderem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej


Gospodarka Rumunii osiągnęła zaskakująco dobre wyniki, odnotowując wzrost o 2,8% w pierwszym kwartale 2021 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Bułgaria (2,5%), Cypr (2%) i Węgry (1,9%).

Rumunia była unijnym liderem wzrostu PKB w 1 kwartale 2021 roku. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Eurostat, jej gospodarka powiększyła się o 2,8% w stosunku do wyników z końca 2020 roku. Według głównego ekonomisty rumuńskiego oddziału Raiffeisen Banku, wpłynęło na to odmrożenie turystyki i hotelarstwa oraz sprawne zarządzanie państwem w warunkach pandemii. Ionuţ Dumitru prognozuje także, że PKB kraju wzrośnie w tym roku o 7%.

Dobre wyniki osiągnęły również gospodarki państw sąsiadujących z Rumunią. Bułgaria była drugim unijnym krajem o największym wzroście PKB. Podobnie jak w przypadku Rumunii jednym z głównych czynników, mających wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej państwa, było odmrożenie branży turystycznej oraz usług. Trzecie miejsce przypadło Cyprowi, którego PKB polepszyło się o 2% w stosunku do końca zeszłego roku.

Tuż za podium znalazły się Węgry. Gospodarka kraju wzrosła w pierwszym kwartale o 1,9%. W jej przypadku dużą rolę mogła odegrać produkcja, która osiągnęła w tym czasie +11,5%. W tej kategorii Węgry znalazły się na czele wśród europejskich państw, wyprzedzając Niemcy (+10,8%) oraz Słowację (+9%).

Wzrost PGB w pierwszym kwartale 2021 roku, w państwa UE - Eurostat

Wzrost PGB w państwa UE w 1 kwartale 2021 roku – źródło Eurostat

Gospodarka Polski w okresie od stycznia do marca tego roku, rosła w tempie 0,9%.

Liderzy spadków

Po drugiej stronie zestawienia znalazły się Portugalia, Łotwa, Słowacja oraz Niemcy. Były to cztery gospodarki, które dotknęły największe spadki w Unii Europejskiej. W przypadku Portugalii, spadek PKB wyniósł w pierwszym kwartale aż – 3,3%. Gospodarki Łotwy i Słowacji kurczyły się w tempie  – 2,6% oraz – 1,8%. Niemieckie PKB spadło o – 1,7% plasując kraj na czwartym miejscu od końca.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę