menu

Strona Główna > Newsy > Rumuński regulator tworzy zespół do monitorowania scamów

Rumuński regulator tworzy zespół do monitorowania scamów


Rumuński Urząd Nadzoru Finansowego (ASF) stworzył specjalny dział, który zajmie się aktywnym monitorowaniem nieuczciwych brokerów i oszustw inwestycyjnych. 

Wydzielenie nowej jednostki jest następstwem coraz większej liczby skarg napływających do urzędu od poszkodowanych inwestorów. Zmiany organizacyjne weszły w życie 1 sierpnia. Dokonano ich poprzez przerobienie obowiązujących ram prawnych. Zdecydowane działania ASF podjęło nowe kierownictwo, w osobach prezesa Nicu Marcu oraz wiceprezesa Gabriela Gradinescu, który osobiście zajął się formowaniem nowego departamentu. Zmiany na kluczowych stanowiskach nastąpiły w poprzednim miesiącu.

W walce ze scamami

Nowy dział ma otrzymać bardzo szerokie uprawnienia oraz kompetencje. Do jego głównych zadań będzie należeć analiza otrzymanych skarg i petycji, a także identyfikacja i monitorowanie podmiotów, które działają w kraju bez zezwolenia. Aby uzyskiwać dodatkowe informacje na ten temat departament ma nawiązać współpracę z nadzorami finansowymi z innych krajów, a także utrzymywać bliskie relacje z lokalnymi instytucjami.

Utworzenie organu monitorującego ma wpłynąć pozytywnie na branżę poprzez większe zaufanie ze strony lokalnych inwestorów.

Nieuczciwi brokerzy

Nieregulowane domy maklerskie, które oferują złożone produkty inwestycyjne są już od dłuższego czasu zmorą rumuńskiego rynku Forex/CFD. Zazwyczaj są to nieuczciwi brokerzy, którzy, oprócz braku uprawnień do świadczenia usług na jakimkolwiek europejskim szczeblu, oferują często jedynie fałszywy dostęp do produktów inwestycyjnych.

Według lokalnych raportów liczba nieregulowanych podmiotów przekroczyła w Rumunii już dawno liczbę prawidłowo zarejestrowanych i uczciwych firm. Należy zaznaczyć jednak, że napływające do ASF skargi, dotyczą też często brokerów, którzy spełniają wszystkie formalne wymogi. Urząd otrzymuje od lat doniesienia o tym, że niektóre z nich czerpią nieuczciwe korzyści rynkowe i nie działają w zgodzie z najlepszym interesem klienta.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote dołącza do ekosystemu oneZero

Na tle nieporównywalnego roku upływającego pod znakiem globalnych wydarzeń i bezprecedensowych wolumenów obrotu, krajobraz instytucjonalnego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę