menu

Strona Główna > Newsy > Rumuński regulator tworzy zespół do monitorowania scamów

Rumuński regulator tworzy zespół do monitorowania scamów


Rumuński Urząd Nadzoru Finansowego (ASF) stworzył specjalny dział, który zajmie się aktywnym monitorowaniem nieuczciwych brokerów i oszustw inwestycyjnych. 

Wydzielenie nowej jednostki jest następstwem coraz większej liczby skarg napływających do urzędu od poszkodowanych inwestorów. Zmiany organizacyjne weszły w życie 1 sierpnia. Dokonano ich poprzez przerobienie obowiązujących ram prawnych. Zdecydowane działania ASF podjęło nowe kierownictwo, w osobach prezesa Nicu Marcu oraz wiceprezesa Gabriela Gradinescu, który osobiście zajął się formowaniem nowego departamentu. Zmiany na kluczowych stanowiskach nastąpiły w poprzednim miesiącu.

W walce ze scamami

Nowy dział ma otrzymać bardzo szerokie uprawnienia oraz kompetencje. Do jego głównych zadań będzie należeć analiza otrzymanych skarg i petycji, a także identyfikacja i monitorowanie podmiotów, które działają w kraju bez zezwolenia. Aby uzyskiwać dodatkowe informacje na ten temat departament ma nawiązać współpracę z nadzorami finansowymi z innych krajów, a także utrzymywać bliskie relacje z lokalnymi instytucjami.

Utworzenie organu monitorującego ma wpłynąć pozytywnie na branżę poprzez większe zaufanie ze strony lokalnych inwestorów.

Nieuczciwi brokerzy

Nieregulowane domy maklerskie, które oferują złożone produkty inwestycyjne są już od dłuższego czasu zmorą rumuńskiego rynku Forex/CFD. Zazwyczaj są to nieuczciwi brokerzy, którzy, oprócz braku uprawnień do świadczenia usług na jakimkolwiek europejskim szczeblu, oferują często jedynie fałszywy dostęp do produktów inwestycyjnych.

Według lokalnych raportów liczba nieregulowanych podmiotów przekroczyła w Rumunii już dawno liczbę prawidłowo zarejestrowanych i uczciwych firm. Należy zaznaczyć jednak, że napływające do ASF skargi, dotyczą też często brokerów, którzy spełniają wszystkie formalne wymogi. Urząd otrzymuje od lat doniesienia o tym, że niektóre z nich czerpią nieuczciwe korzyści rynkowe i nie działają w zgodzie z najlepszym interesem klienta.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę