menu

Strona Główna > Newsy > Rumuński regulator tworzy zespół do monitorowania scamów

Rumuński regulator tworzy zespół do monitorowania scamów


Rumuński Urząd Nadzoru Finansowego (ASF) stworzył specjalny dział, który zajmie się aktywnym monitorowaniem nieuczciwych brokerów i oszustw inwestycyjnych. 

Wydzielenie nowej jednostki jest następstwem coraz większej liczby skarg napływających do urzędu od poszkodowanych inwestorów. Zmiany organizacyjne weszły w życie 1 sierpnia. Dokonano ich poprzez przerobienie obowiązujących ram prawnych. Zdecydowane działania ASF podjęło nowe kierownictwo, w osobach prezesa Nicu Marcu oraz wiceprezesa Gabriela Gradinescu, który osobiście zajął się formowaniem nowego departamentu. Zmiany na kluczowych stanowiskach nastąpiły w poprzednim miesiącu.

W walce ze scamami

Nowy dział ma otrzymać bardzo szerokie uprawnienia oraz kompetencje. Do jego głównych zadań będzie należeć analiza otrzymanych skarg i petycji, a także identyfikacja i monitorowanie podmiotów, które działają w kraju bez zezwolenia. Aby uzyskiwać dodatkowe informacje na ten temat departament ma nawiązać współpracę z nadzorami finansowymi z innych krajów, a także utrzymywać bliskie relacje z lokalnymi instytucjami.

Utworzenie organu monitorującego ma wpłynąć pozytywnie na branżę poprzez większe zaufanie ze strony lokalnych inwestorów.

Nieuczciwi brokerzy

Nieregulowane domy maklerskie, które oferują złożone produkty inwestycyjne są już od dłuższego czasu zmorą rumuńskiego rynku Forex/CFD. Zazwyczaj są to nieuczciwi brokerzy, którzy, oprócz braku uprawnień do świadczenia usług na jakimkolwiek europejskim szczeblu, oferują często jedynie fałszywy dostęp do produktów inwestycyjnych.

Według lokalnych raportów liczba nieregulowanych podmiotów przekroczyła w Rumunii już dawno liczbę prawidłowo zarejestrowanych i uczciwych firm. Należy zaznaczyć jednak, że napływające do ASF skargi, dotyczą też często brokerów, którzy spełniają wszystkie formalne wymogi. Urząd otrzymuje od lat doniesienia o tym, że niektóre z nich czerpią nieuczciwe korzyści rynkowe i nie działają w zgodzie z najlepszym interesem klienta.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę