menu

Strona Główna > Newsy > Rynek ropy bije kolejne rekordy

Rynek ropy bije kolejne rekordy


Benchmarki ropy naftowej pobijają kolejne rekordy w zakresie cen i spreadów na kilku kluczowych rynkach, ponieważ skutki surowych sankcji nałożonych na głównego eksportera, Rosję, wprowadzają zamieszanie i panikę wśród traderów, firm przewozowych i importerów na całym świecie.

Ropa Brent osiągnęła w środę poziom 112 USD za baryłkę, najwyższy od 2014 roku, nie zwracając uwagi na zapowiedzi, że kilka krajów rozwiniętych planuje uwolnić rekordową ilość 60 mln baryłek ze strategicznych rezerw ropy naftowej, aby ostudzić ceny.

Przemysł naftowy znalazł się w warunkach ostrej awersji do ryzyka w sektorze finansowym i żeglugowym po tym, jak kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, nałożyło sankcje na wiele rosyjskich podmiotów w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Waszyngton jednak wyraźnie zaznaczył, że wyłącza produkty energetyczne z sankcji nałożonych na Rosję.

Trudności z finansowaniem zakupów z Rosji

Rafinerie w Azji i Europie będą dążyć do zwiększenia dostaw z Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych, by zastąpić ropę z Rosji i Azji Środkowej, nawet jeśli oficjalne ceny sprzedaży ropy saudyjskiej mają w kwietniu osiągnąć rekordowy poziom.

Nabywcy rosyjskiej ropy mają trudności z pozyskaniem finansowania, ponieważ największe banki przestały udzielać gwarancji kredytowych. Dyskonto rosyjskiej ropy Urals w stosunku do Brent jest największe w historii, podczas gdy premie za rosyjską ropę ESPO i Sokol eksportowaną do Azji gwałtownie spadły.

Według źródeł z jednej z japońskich rafinerii, nie można wykluczyć problemów z płatnościami za zakup rosyjskiej ropy. Ponadto, biorąc pod uwagę obecną sytuację, w tym trudności w zorganizowaniu statków niezbędnych do przeładunku towarów, Japonia raczej nie odważy się na zakup rosyjskiej ropy.

Rosną również koszty transportu

Wzrosły również stawki frachtowe dla tankowców na całym świecie, zwłaszcza dla tych, które zawijają do portów na Morzu Czarnym i w Turcji, co potencjalnie może zakłócić eksport CPC Blend z Kazachstanu i Azeri Light z Azerbejdżanu.

Zdaniem handlowców i analityków, Azja i Europa, odcięte od swoich zwykłych źródeł zaopatrzenia, prawdopodobnie zwiększą import z obu Ameryk. Jednak oferty na amerykańską ropę Mars i West Texas Intermediate w dostawach na maj wzrosły ponad trzykrotnie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę