menu

Strona Główna > Newsy > Rynki akcji spodziewają się większej zmienności i możliwej korekty

Rynki akcji spodziewają się większej zmienności i możliwej korekty


Agencja Reuters przeprowadziła w dniach 10-22 lutego ankietę wśród ponad 150 strategów, analityków i zarządzających funduszami, które obejmują 17 globalnych indeksów akcji. Wyniki wskazują, że 56% respondentów oczekuje korekty na ich lokalnym rynku, do której może dojść w najbliższych trzech miesiącach.

48 z 86 respondentów oczekujących korekty stwierdziło, że szanse na to są wysokie lub bardzo wysokie. Pozostałych 38 stwierdziło, że szanse są niskie lub bardzo niskie. Zdaniem respondentów większość badanych indeksów do końca roku nie odrobi strat z 2022 roku. Wiele zależeć będzie również od tego, czy spadek inflacji przyspieszy w kierunku celów głównych banków centralnych. Większość analityków przyznaje jednak, że ten idealny scenariusz jest mało prawdopodobny.

Prawie 60% respondentów stwierdziło, że ich prognozy na koniec 2023 roku nie są nawet częściowo uzależnione od obniżenia stóp procentowych przez banki centralne w ciągu 12 miesięcy. Wskazuje to na fakt, że rynki pogodziły się z dłuższym okresem podwyższonej inflacji. Zdecydowana większość (70%) analityków uważa, że akcje spółek wartościowych będą w tym roku lepszą inwestycją niż akcje spółek wzrostowych.

Oczekuje się, że indeks S&P 500 na Wall Street wzrośnie do końca roku o około 5% w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Przewiduje się również, że S&P 500 zakończy rok 2023 na poziomie 4200 punktów, co oznacza wzrost o 9,4% w roku kalendarzowym. Ten cel prognozy pozostał niezmieniony w stosunku do ankiety z listopada 2022 roku.

Możliwe spadki w Europie

Potencjalne spadki zysków i niepewność co do perspektyw polityki monetarnej skłoniły analityków i strategów do ostrożnego spojrzenia na europejskie akcje i oczekiwań spadku wartości głównych indeksów.

Rynek akcji w Indiach wzrośnie w tym roku mniej niż sądzono kilka miesięcy temu, głównie ze względu na oczekiwania wyższych stóp procentowych, ale większość analityków wskazała również niewielkie szanse na korektę w najbliższym czasie.

Rynki akcji w Ameryce Łacińskiej będą miały nieco lepszy rok – oczekuje się, że akcje meksykańskie wzrosną o 6,7% do 57 500 punktów, a brazylijski indeks Bovespa zyska 14,5% do 125 000 punktów na koniec roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę