menu

Strona Główna > Newsy > Rząd przymierza się do zmian w „podatku Belki”

Rząd przymierza się do zmian w „podatku Belki”


Ministerstwo finansów rozważa wprowadzenie zmian w podatku z zysków kapitałowych. Według wstępnych założeń tzw. podatek Belki miałby wzrosnąć do 20%, ale dochody kapitałowe do 10 tys. PLN byłyby zwolnione z podatku. Obecnie podatek Belki wynosi 19%.

Według Polskiej Agencji Prasowej, ani wysokość kwoty wolnej od podatku, ani podwyżka o 1 punkt procentowy nie są jeszcze przesądzone i będą poddawane dalszym analizom i wyliczeniom. Zgodnie z założeniem, zmiany mają być neutralne dla budżetu państwa, dlatego kwota wolna powinna zostać zrekompensowana podwyżką stawki podatkowej.

Wstępne analizy wskazują, że rozwiązanie może być korzystne dla ponad 90% podatników, którzy osiągają zyski kapitałowe. Zmiany wskazane powyżej byłyby neutralne dla podatników, którzy osiągają roczne zyski na poziomie 200 tys. PLN, a dla osób osiągających zysk powyżej 200 tys. PLN rocznie zmiana byłaby niekorzystna.

Zmiany od stycznia 2024

MF zakłada, że konieczne będzie długie vacatio legis, aby banki miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowych regulacji. Wprowadzenie kwoty wolnej dla zysków z lokat bankowych jest bowiem bardziej skomplikowane i będzie wymagać dostosowania systemów IT zarówno po stronie banków, jak i Krajowej Administracji Skarbowej.

Wiceminister finansów Artur Soboń na antenie TVP 1 powiedział, że zmiany w podatku Belki będą możliwe od 1 stycznia 2024, ale niewykluczone, że uda się wprowadzić je wcześniej. Zdaniem Sobonia, „wszystko zależy od tego, jak odpowiedzą banki, bo to one są operatorami, które widzą ten podatek”.

20 lat podatku Belki

Intencją resortu finansów jest, by przepisy zostały przyjęte przez parlament bieżącej kadencji, natomiast ich wejście w życie byłoby prawdopodobnie odsunięte w czasie, aby umożliwić wszystkim przygotowanie się.

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera, w którym Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów. Początkowo stawka podatku wynosiła 20% i obejmowała zyski z oszczędności od depozytów i lokat bankowych. W 2004 roku opodatkowaniem objęto również dochody kapitałowe pochodzące z inwestycji giełdowych, a podatek obniżono do 19%.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę