menu

Strona Główna > Newsy > Rząd przymierza się do zmian w „podatku Belki”

Rząd przymierza się do zmian w „podatku Belki”


Ministerstwo finansów rozważa wprowadzenie zmian w podatku z zysków kapitałowych. Według wstępnych założeń tzw. podatek Belki miałby wzrosnąć do 20%, ale dochody kapitałowe do 10 tys. PLN byłyby zwolnione z podatku. Obecnie podatek Belki wynosi 19%.

Według Polskiej Agencji Prasowej, ani wysokość kwoty wolnej od podatku, ani podwyżka o 1 punkt procentowy nie są jeszcze przesądzone i będą poddawane dalszym analizom i wyliczeniom. Zgodnie z założeniem, zmiany mają być neutralne dla budżetu państwa, dlatego kwota wolna powinna zostać zrekompensowana podwyżką stawki podatkowej.

Wstępne analizy wskazują, że rozwiązanie może być korzystne dla ponad 90% podatników, którzy osiągają zyski kapitałowe. Zmiany wskazane powyżej byłyby neutralne dla podatników, którzy osiągają roczne zyski na poziomie 200 tys. PLN, a dla osób osiągających zysk powyżej 200 tys. PLN rocznie zmiana byłaby niekorzystna.

Zmiany od stycznia 2024

MF zakłada, że konieczne będzie długie vacatio legis, aby banki miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowych regulacji. Wprowadzenie kwoty wolnej dla zysków z lokat bankowych jest bowiem bardziej skomplikowane i będzie wymagać dostosowania systemów IT zarówno po stronie banków, jak i Krajowej Administracji Skarbowej.

Wiceminister finansów Artur Soboń na antenie TVP 1 powiedział, że zmiany w podatku Belki będą możliwe od 1 stycznia 2024, ale niewykluczone, że uda się wprowadzić je wcześniej. Zdaniem Sobonia, „wszystko zależy od tego, jak odpowiedzą banki, bo to one są operatorami, które widzą ten podatek”.

20 lat podatku Belki

Intencją resortu finansów jest, by przepisy zostały przyjęte przez parlament bieżącej kadencji, natomiast ich wejście w życie byłoby prawdopodobnie odsunięte w czasie, aby umożliwić wszystkim przygotowanie się.

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera, w którym Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów. Początkowo stawka podatku wynosiła 20% i obejmowała zyski z oszczędności od depozytów i lokat bankowych. W 2004 roku opodatkowaniem objęto również dochody kapitałowe pochodzące z inwestycji giełdowych, a podatek obniżono do 19%.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę